Acil ServisDr.M.Burak ÖLMEZ

#00507#KLORHEKSİDİN&COVİD-19

*Dün basında gördüğüm bu haber (https://www.ntv.com.tr/saglik/agiz-gargarasi-corona-virusten-korur-mu,7uYTnvHqt0iL1bFbjhArpg) üzerine literatüre baktım ve sizinle de paylaşmak istedim.
*Baştan beri Covid-19 virüsünün giriş ve tutulum bölgelerine yönelik direkt strelizasyon mümkün olamasa dahi (belki de etkisi var ama şuan kanıtlanmış bir çalışma yok ) viral yükü düşürebilir mi? sorusu benim de aklımdaydı.
*Alttaki karekodlardan ulaşabileceğiniz yayınlarda değinildiği üzere COVİD-19 dışı diğer coranavirüsler ile invitro çalışmalarda etkinliği gösterilmiş.!
*Covid-19 ile ilgili “yayınlanmış” çalışması şuan için yok ancak yoğun çalışan ortamlardaki meslektaşlara profilaktik kullanım ve önerilmesi mantıklı olabilir.
*Bu mantıkla 28 mart 2020 de yayınlanan bir diğer çalışmada; hepimizin bildiği povidon iyod (eski ismi ile Tendürdiyot) un invitro çalışmalarda direkt SARS-MERS virüs üzerine orofarenks ve burun boşluğuna uygulama sonrası etkinliği gösterilmiş. Ancak uygulamada pek mantıklı değil (koku ve tat açısından kullanımı zor ve Türkiye’de preparatı da yok malesef, belki elde hazırlanabilir! )
*Önceki lokal preparat etki postumuzda belirtildiği üzere lokal antiseptik/NSAİİ olarak kullanılan gargara ve sprey ilaç formlarının bu virüsun çok önemli tutulum bölgelerinden biri olan orofarenkse yayılım ve etkisi dikkat çekici idi.
*Çalışması umarım yakın zamanda yapılarak kanıtlanır.
İyi Haftasonları arkadaşlar

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu