Dr.M.Burak ÖLMEZ

#00506#Antibiyotik Kullanımında Kostefektivite

Antibiyotikte güzel bir metafor vardır,bir etkeni bıçakla öldürebiliyor isen bazuka kullanmamalısın.Kullandığın silah(antibiyotik) direnç geliştiren bir silah.Bazukaya direnç gelişirse elinde bıçakla kalakalırsın..Bu kadar iş yoğunluğunda bunu da düşüneceğiz?Evet bunu da düşünmeliyiz.Şuan viral etkenlerden Dünyanın tir tir titrediği (pandemi olur ise ne yaparız?) şeklinde güncel bir sorun var bildiğiniz üzere. Viral etkenlerin çoğunun bildiğiniz üzere ilacı yok, sekonder enfeksiyon gelişmemesi ve semptomatik tedavi ile destekleniyor. Sekonder enfeksiyon için şuan etkin ilaçlarımız (antibiyotikler var ) ancak kullanım yanlışlığına bağlı olarak bizler görmesek de torunlar tehlikeye girebilir arkadaşlar. Bir söz var ya dede koruk yiyince torunun dişi kamaşır, aynı şekilde bizim yazdığımız ilaçlar bizim torunların surveyine etki edecek , elbette karşımızda bir bakışla seroloji yapabilen! ” hocam antibiyotiksiz geçmiyor” diyen bir guruh hep var ,günümüzde belki öncesinden daha da arttı. Bazen ” verde kurtul”, “Bu kadar yoğun işin arasında bir de laf mı anlatacağım?” tarzı sol taraftan sesler gelebilir. Mümkün olduğunca kulak asmamaya çalışın arkadaşlar, kendi çocuklarımız , torunlarımız, o direnten hastalarımız için de gerekiyor .Bu sorun malesef evrensel bir sorun ,ER dizisinde dahi tüm Dünya’da insan psikolojisinden olsa gerek “bir antibiyotik istemi ” gözlemliyoruz dizilere dahi konu olan .Zor ama bir meslektaş olarak da öneririm.

Yazımıza konu olan yazdığımız ilaçların maliyeti ile ilgili bir tablo yapma ihtiyacı hissettim .Altta listede de farkedeceğiniz bazı  tablet/efervesan olarak piyasaya çıkan ve diğerlerine göre biraz daha maliyetli (etkin mi? tartışılır) ilaçlar göreceksiniz. Elbette endikasyon dahilinde yazılabilir ilaçlar, kimse kimsenin reçetesine elbette müdahale edemez . (SGK hariç) Ancak bilerek yazmanıza bir katkı olsun diye hatırlatma diyelim.Sonrasında SGK tarafından sorulduğunda bu kısmında da savunmanız güçlü olmalı.Niçin bu preparat diye sorulduğunda ? Kılavuzlarda üst sıralarda olmayıp, altta ve maliyetli olan preparat yazılıyor ise savunmanız “bilimsel ” olarak yetersiz kalabilir. Faydası olması temennisi ile iyi çalışmalar

ORAL

Penisilin V(1gr/24 tb)                                                16.79tl

Amoksisilin ( 1 gr /16 tb) :                                          16.90 tl 

Amoksisilin + Klavulanik Asit (1gr/10 tb) :      16.79 tl

Klaritromisin(500/14 tb) :                                       32.2 tl

Sefuroksim Aksetil(500 mg/10tb) :                      24.8tl

Sefaklor(1gr/20 eff tb)                                              116.13tl

Sefaleksin(1gr/16tb)                                                  36.6 tl

Sefiksim(400gr/10tb)                                                21.65tl

Sefprozil( 500mg/10tb)                                             33.4tl 

Sefdinir  (600mg/10tb)                                             102.7tl

Moksifloksasin(400mg/7tb)                                    38.8tl

Levofloksasin(500mg/7 tb)                                      39.77tl

Gemifloksasin (320 mg/5tb)                                      81tl

Siprofloksasin (500mg/14tb)                                   17.26tl

Klindamisin(150mg/16kaps)                                  15.21tl

Doksisiklin(100mg/14kaps)                                    9.87tl

Seftiburen(400mg/10tb)                                            99.59 tl

PARENTERAL 

Seftriakson (1 GR/1AMP)                                       15,21tl

Sefazolin(1GR/1AMP)                                               12tl

Sefuroksim Aksetil (750gr/1amp)                         16tl

Linkomisin(600mg /amp)                                       5.6tl

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu