Acil Servis

#00486#SİNAPS OLUŞTURMA-8 Feniramidol (CABRAL)

 
Bu ilacı da çok gördüğünüzü düşünüyorum,kullanan arkadaşlarda vardır mutlaka.Diğer post sonrası hatırlatma ihtiyacı duydum..
 
Feniramidol
“Feniramidol HCl kombine analjezik ve Non-sedatif kas gevşetici bir ilaçtır .
Analjezik etkisi kodeine yakındır. İlaç absorbsiyondan sonra, çoğu kas hücrelerince tutulur ve daha sonra yavaş yavaş dolaşıma salınır. İlacın etkin dozu 400-3200 mg/dL arasındadır. 72 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada en sık yan etki baş dönmesi ve sersemlik, daha sonra azalan sıklıkta gastrointestinal yan etkiler ve baş ağrısı bulunmuş .”
 
Yazıyı uzatmadan vurgulanacak püf nokta:
KOMBİNE kas gevşetici ve analjezik bir ilaçtır ,yanına NSAİİ yazmaya gerek yoktur (ek bir ihtiyaç ve durum yok ise).Genellikle YANLIŞ algı sadece kas gevşetici olduğu yönündedir.(benim izlemim).Aslen üzerinde fotoya bakarsanız kas gevşetici ve analjezik olduğu da yazmaktadır.
 
*Warfarin ile etkileşebilir(Coumadin ) kullananlarda dikkat.
Klinik pratikte allerji (ürtiker tarzı) döküntü bu ilaçta sık gördüm,çok pratikte kendi adıma kullanmam,ancak etkili ve abonesi hastalarım mevcuttur
 
iyi akşamlar

 

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu