Acil Servis

#00484#ANAFİLAKSİ ADRENALİN ÖNEMLİ HATIRLATMA

Doktor hanımın akla sürekli takılabilecek sorusu “Merhaba bir konuda değerli görüşlerinizi merak ediyorum. Uvula ödemi, solunum sıkıntısı, hipotansiyonu olmayan ama steroid, antihistaminik ve hidrasyona rağmen şiddetli kaşıntı ve yaygın döküntüsü olan hastaya adrenalin yapıyor musunuz?? Yapılmalı mı??” 
üzerine kısaca hatırlatalım yorumu üste çekeyim istedim ;soru için ayrıca teşekkürler .Ne kadar çok konuşup yazar isek o kadar akılda kalıcı olacağını düşünüyorum , o yüzden sormaya lütfen devam ..Bildiğimiz kadar cevaplarız , bilmediğimiz veya yanlış bildiklerimizi de gruptaki arkadaşlar düzeltir veya yanıtlar diye düşünüyorum..

Yorum öncesi alttaki (ve/ veya) kısımlarına dikkatinizi çekmek isterim kılavuzdaki; deri semptomları yanında ŞOK anlamına gelecek hipotansiyon , organ disfonksiyonu (dispne , şiddetli halsizlik , inkontinans gibi) durumlar alerji ihtimali YÜKSEK uygulama sonrası AKUT gelişti ise ilk seçenek beklemeden ADRENALİN dir.Diğer türlü ŞOK denebilecek organ disfonksiyonu oluşturmayan ürtiker gibi durumlarda antihistaminik ve kortizon yanında sıvı desteği ile takip önerilir.Diğer tarafa geçip ilerler ise adrenalin yapılmalıdır , AMA yine dikkat İM olarak vastus lateralise veya 2.seçenek deltoide!!..
Dikkat ve hatırlatma olsun …iyi çalışmalar

“Çok güzel bir soru ve akılda halen ??? olduğunu farkettiğim ve bazen yanlışlıkla basit allerjik durumlarda elimizi hemen adrenaline de atma gibi yanlış yönlendirme de olmasın diye de istediğim için bu postu onaylayayım istedim …
Anafilaktik şok!ŞOK !!(bronkokostrüksiyona bağlı hipoksi ,nefes almakta zorlanma , vazodilatasyona bağlı hipotansiyon gibi) durumlar olmadıkça veya gidişat o yönde değil ise , adrenalin gibi yanetki potansiyeli de yüksek bir ilacı yapmama taraftarıyım..Yani hasta ŞOK ta veya ŞOKa gidiyor ise yapılmalı, yaygın ürtiker tek başına endikasyon değil ! Burada aklıma gelen ( bir alttaki hocamız hatırlattı) adı üzerinde h2 reseptör antagonisti ulcuran da aklınızda olsun mutlaka dostlar , kaşıntı için iv şekilde hızlıca avil ve prednola ek yapabilirsiniz.(h1 -h2 kombine sinerjistik etkisi de olabilir , denize düşen elindeki ilaçlara sarılır misali )

Elbette bu gibi durumlarda adrenalin enjektöre çekilir , hastanın tansiyon ve vital takibi yapılır (BAŞUCUNDA ) ..hipotansiyona meyil veya hipoksiye kayma gibi mortal semptom-bulgular …kaşıntıya EKLENİR ise ilk ilacımız adrenalin herzaman.Sadece kaşıntı! adrenalin endikasyonu değildir , anafilaktik şok ! Durumu veya gidişatı o yönde ise yapılmalıdır diye düşünüyorum kendi adıma ve uygulama durumu açısından
Eski postlardan hatırlatma sıklıkla eşik eden cilt problemleri ilk 2 duruma (hayati tehdit eden ) AND yani VE olarak tanımlanmış algoritmada , OR (veya ) olsa idi tek başına kriter olurdu .Aman dikkat..”
https://m.facebook.com/groups/828810300603787?view=permalink&id=856646284486855

Ek Anafilaksi yazımıza da göz atmanız önerilir

#00150#ERİŞKİN ANAFİLAKSİ

 

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu