Güncel Başlıklar
Ana Sayfa / Acil Servis / #00478#Wpw olgu

#00478#Wpw olgu

Dr.Hüseyin OFLAZ

Wpw de 2 sorun::1. Sorun:::ilk ekg….Genç bayan hasta çarpıntı ve presenkop var. Anksiyete bozukluğu var diye ssrı veriliyor ve şikayetleri geçmeyen hastaya çekilen ekg wpw ve delta çok net. Semptomlara nöroz, anksiyete vb tanılar net değilse hemen bı tanıları organik bozuklukları ekarte etmeden koymayalım. 2. Sorun (alltaki 2. ekg): hastada çarpıntı ve atipik göğüs ağrısı var ve inferior mi yani d23,aVF de qs var diye anjıo yapılıyor ve normal. Şimdi bazı wpw lokalizasyonları qs paterni görüntüsü verir ve akut veya subakut yada eski mi taklit eder. Peki wpw olan biri akut st eleve mi geçirirse ne yapacağız. Sorun ciddi. Tam net kriter yok. Sol dal blok gibi. Golderbeg kuralı var ve bazı yerlerde geçerli. Bu kuralda q dalgasının yönü ile T yönü ters yani diskordans var. Bu kuralda bazen yetmiyor. Akut mi düşünülüyorsa yani ağrı varsa ileri merkeze troponin beklemeden sevk ve orada gerekirse acil eko ile duvar hareket bozukluğu varsa akut mi düşünüp acil anjıo en doğrusu gibi. Gerekirse anjıo. İşte wpw de iskemi olmadan st-t değişikliğide olduğundan efor testi kontrendikedir. Çünkü yorum yapamazsınız. Hala ciddi aort stenozunda, ve st/T değişiliklerinin hastalığın kendinde iskemi olmadan da olan hastalıklarda yani wpw, LBBB, AF efor testi kontrendikedir. Çünkü test yanlış pozitif yada negatif sonuç verebilir. Özellikle st eleve olsa göremezsiniz.

 

Hakkında Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..

Buna Da Göz Atın

##00479# “Gözlerin konuştuğu dil her yerde aynıdır.”

  6 yaşında erkek çocuk ambulans ile acil servise geldi. Sağ gözünde ağrı ve hafif …

#00477#Myokard Enfarktüsü

Dr.Hüseyin OFLAZ Hasta 15 yıllık diyabet, sigara içiyor ve hipertansif. Akşam ani başlayan epigastrik ağrı …

#00476#Kardiyak tamponad

Dr.Hüseyin OFLAZ Araç içi kaza ve sonrasında tamponada bağlı şok. Kardiak tamponadın iki sebebi de …

Bu Uygulama Hayat Kurtaracak!

Hekimler Arası Tıbbi İletişim Platformu: HippocrApp

Hekimler arasında konsültasyon ve iletişimi sağlamak amacıyla ios, web, android ortamlarında geliştirilen, tıp ve diş hekimliği sektöründe hizmet veren tüm hekimlerin tıbbi iletişim sorunlarına çözüm olacağı öngörülen bir platform olarak hazırlanan HippocrApp ile ilgili Op.Dr.Fahri Yılmaz ile gerçekleştirmiş olduğumuz röportajı İçin TIKLAYIN