Güncel Başlıklar
Ana Sayfa / Acil Servis / #00474#PACE-SOL DAL BLOĞU

#00474#PACE-SOL DAL BLOĞU

DR.HÜSEYİN OFLAZ

Bir ekg köşesi:Bu ekg geniş qrs başı pace spike var. VVI pace. Çünkü p yok. Çünkü AF. Pace ritmi ekg de sol dal bloku görüntüsü olur. Çünkü pace kablo ucu sağ ventrikülde olup pace ritminde önce sağ ventrikül sonra sol ventr uyarılır. Bu nedenle sol dal blok olur. Göğüs ağrısı ile acile gelen birinde sol dal blok varsa st eleve mi var mı ayıramazsınız ve yeni sol dal ise yada eski ekg getiremezse yeni kabul edilir ve ağrı tipikse stemi eşdeğeri kabul edilir ve trombolitik yada primere sevk edilir.

EK: DR. EREN YİĞİT

Sol dal bloğu olan hastada st elevasyonunu ayırt etmek için scarboza kriterleri kullanılır eklemek istedim…

 

 

Hakkında Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..

Buna Da Göz Atın

##00479# “Gözlerin konuştuğu dil her yerde aynıdır.”

  6 yaşında erkek çocuk ambulans ile acil servise geldi. Sağ gözünde ağrı ve hafif …

#00478#Wpw olgu

Dr.Hüseyin OFLAZ Wpw de 2 sorun::1. Sorun:::ilk ekg….Genç bayan hasta çarpıntı ve presenkop var. Anksiyete …

#00477#Myokard Enfarktüsü

Dr.Hüseyin OFLAZ Hasta 15 yıllık diyabet, sigara içiyor ve hipertansif. Akşam ani başlayan epigastrik ağrı …

Bu Uygulama Hayat Kurtaracak!

Hekimler Arası Tıbbi İletişim Platformu: HippocrApp

Hekimler arasında konsültasyon ve iletişimi sağlamak amacıyla ios, web, android ortamlarında geliştirilen, tıp ve diş hekimliği sektöründe hizmet veren tüm hekimlerin tıbbi iletişim sorunlarına çözüm olacağı öngörülen bir platform olarak hazırlanan HippocrApp ile ilgili Op.Dr.Fahri Yılmaz ile gerçekleştirmiş olduğumuz röportajı İçin TIKLAYIN