Acil Servis

#00473#KOUNİS SENDROMU

Dr.HÜSEYİN OFLAZ

Bir vaka geldi köşesi:

Güzel bir vaka paylaşmak isterim hocam. 20 yaş E hasta akut tonsillit ile acile başvuruyor. Lincomisin IM yapılıyor. Birkaç saat sonra göğüs ağrısı kusma yakınması oluyor. Acile tekrar başvuruyor. Tropo 300(n 14 altı). ——-Yorumum: Arkadaşlar ekg yaygın st eleve. Resiprok yok. Arkadaşlar myoperikardit düşünerek belok, kolsişin vermişler. Şimdi tanı ilaç kullanımından 1 saat sonra oluyor. Bu kadar kısa sürede myoperikardit biraz zor. Angina kısa sürede ve baskı tarzında yani koroner darlık tipinde oluyor. Perikardit olsa batıcı olurdu..Peki ilaç sonrası 1 saatte ani oluşan tipik anginada ekg de de varyant angina tipi resiproksuz yaygın st elevasyonu olursa(st depres da olabilir arada) aklımıza KOUNiS sendromu gelsin. Çünkü kounis de varyant olduğu için beta bloker kontrendikedir ve nitrat-beta bloker ve antiallerjik tedavi verilir. —–

Artık kounish sendromunu öğrenelim. Eskiden de vardı gözden kaçıyordu. Beta bloker verirseniz spazm daha da kötüleşip akut iskemi ağırlaşıp vt-vf ani ölüm olabilir. Artık ilaç-böcek sokmaları-yiyecek vb akut allerjilerde bu kounis sendrom aklımıza gelsin.

 

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu