Acil Servis

#00472# BRUGADA

Dr.Hüseyin OFLAZ

Keşke her 40 yaş altı kişiye ve mümkünse çocukluk çağında bir ekg çekip tarama yapsak ve rastlantısal brugada, kusa/uzun qt, wpw varmı baksak veya ailesinde 40 y ani ölüm olan herkesin 1. Derece yakınını ekg-eko-efor testi ile tarayıp kanalopati yada kmp varmı baksak……

Neden mi? İşte size İbretlik bir vaka. Araç kulanırken fenalaşıp şuurunu kaybeden hasta öndeki araca çarpıyor ve sonrasında cpr ve entübe. Şu an glaskow çok düşük. Prognoz kötü gibi. Ekg v3 de dikkatli bakılınca AF ve v1 de tip 1 Brugada tipi st elevasyonu. Çıkarılacak ders. Gençlerdeki AF lerde lone AF demeden önce bu hastalardaki AF bir brugada, kısa yada uzun qt yada erken repolarizasyon gibi bir kanalopatinin habercisi olabilir. Yada bir kanalopati saptadığınız insanda çarpıntı vt-vf veya torsades pointes olabileceği gibi AF ilk belirti olabilir. Her izole af dede kanalopati var mı bakmalı. Hipertansif veya dm hastada af olsa bile kanalopati varmı bakmalı. Mesela uzun qt olup bu zeminde af olursa ve bizde uzun qt görmezsek vereceğimiz cordarone veya propafenon yada sotalol gibi antiaritmikler zaten uzun olan qt yi daha da uzatıp torsades pointes yapıp ani ölüme yol açabilir. Veya kısa qt zemininde af olan birinde qt kısa olduğunu görmezsek qt mesafesini daha da kısaltan bir beta bloker verirsek qt daha da kısalıp torsades pointes ve ani ex yapabilir.

 

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu