Acil Servis

#00471#DİGOKSİN

Dr.Hüseyin OFLAZ

Bu ekg yavaş hızlı AF. ST depresyonu digoksine bağlı. Hasta 60 y ve 1 aydır iştahsız bulantısı var ve 10 kilo kaybı var. Gastroskopi kolonoskopi ve tüm vücut bt ve mr vb incelemeleri normal. Bradikardi belirgin. Hasta af ve bradikardik olunca ve bu gis şikayetleri bize neyi düşündürmeli?

Cevap digoksin entoks.

Ama aldığınız ilaçlar nedir sormadığımızdan hemen yaşlılık, bulantı 
,kilo kaybı olunca ilk aklımıza gelen kanser ve tabi ki önce tümör markeri, bt, mr, PET isteyen bile var. Tamam bunlarda olabilir de af olan yada ky olan biri size iştahsızlıkla gelirse önce bir ilaç yan etkisi var mı soralım ne olur. Digoksin alıyorsa digoksin entoks yada diüretiklere bağlı hiponatremi, hipo-hiperpotasemi olabilir, kreatinin yükselmiş olabilir. Bu kadar tahlil Hem hastaya hem devlete zarar. St depres ve T-digoksin normal entoks olmasada olabilir. Bu bradikardi için önce digoksin kesilir, digoksin bradikardilerinde şoka meyil varsa digibind antikor yapılır. Yoksa digoksin kesmek yeterli. Çok gerekirse atropin 1 mg iv bolus. Potasyum 4-5 arası tutulmalı. Her kronik kilo kaybı ve bulantısı olana digoksin alıyor mu soralım. İlaçları soralım. Özgeçmişi ve soygeçmişi soralım.

 

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu