Acil Servis

#00469#Ekg-SVT-Adenosin

Gruplarda günde BİR EKG KÖŞESİ olsun dediler. Benimde 1 yıldır bana danışılan 6-7 bin ekg var ve bende bunları göndereyim 1-2 cümle ile dedim. Öneri bekleriz…..

ilk vaka: 3 yaş erkek hasta çarpıntı şikayeti ile geldi hocam daha önce de şikayeti olmuş Nortan (atenolol) kullaniyormuş,doktoru kesmiş şuan da bir ilaç kullanmıyor..

Çocuk kardioloğun önerisi:Bu bir dar qrs svt. İlk tercih 0,2 mg kg hızlı ıv adenozin ile svt yi durdurup sonra rutin ilacına yani nortan beta blokerine devam ve sonra mutlaka aritmiye başvurması (belki ablasyon?). Eğer adenozin yoksa; Adenozin yok ise 
Diltizem 0,3 mg/kg olacak şekilde 
100 cc SF içinde, 10 dk da gönderin.

Ayrıca bu vakaya ek bi yorum geldi: Daha önce bi svt ye adenozin yaptım VF  ye girdi dedi. Eğer bi svt var ve beta bloker, diltizem, adenozin ve digoksin gibi av blok yapıcı ilacı verince svt sonrası vf olursa bu svt acaba WPW zeminindeki AVRT olabilir mi diye düşünmeli. Tabi ki yüzde yüz değil ama o gözle bakmalı. Sinüs ekg si wpw olmasada intermittan yada gizli wpw olabilir. Yani eft gerekebilir. İnce bi ayrıntı….çünkü tüm bu ilaçlar wpw de kontrendike (preeksite af …). Ayrıca 2016 tusda çocukta svt de ilk tercih ne olmalı. Cevap adenozin

 

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu