Güncel Başlıklar
Ana Sayfa / Acil Servis / Pratik Bilgiler / Laboratuvar Testleri / #00457# B-HCG BAKMAK AKLA GELMELİ !

#00457# B-HCG BAKMAK AKLA GELMELİ !

 
2 saat önce bir doktordan vaka köşesinde acile gelen karın ağrısı olan kadınlarda hamilelik vakasına ek bir başka vaka. Evlilik dışı ilişkleri unutmayalım ve çok genç yaşta bile hamilelik olabileceğini unutmayalım. Evli değilse hamile misin? diye sorulamaz diye bir kural yok.
 
Dr notu::Bu konuya ben de katkı yapmak isterim.
“10 hafta önce başıma gelen vaka:
19 yaş kız çocuk. 1 haftadır devam eden karın ağrısı kusma şikayeti ile geldi. 2 gün önce başvurduğu acil serviste (anamneze göre) intrakranial bi hadise olmasın diye kranial bt çekilmiş. Söylediğine göre kan tetkiki yapılmamış. Fizik muayenede non-spesifik yaygın bi hassasiyeti vardı. Ön planda gis düşündüm ama gebelik ihtimalini de sorguladım. Annesine küfretsem daha iyiydi sanırım. Çok sert ve ters bi şekilde reddetti bu ihtimali. Yine de hcg de istedim ve sonuç b-hcg: 43.000 çıktı. Yani hiperemezis gravidarum? khd polikliniğe yönlendirdim. Kese usg’de görülmüş, ordan da BT çekimi olduğu için terminasyon açısından ileri merkeze yönlendirilmiş.
Burada değinmek istediğim bu hasta evli ve bebek isteyen kadın olsaydı bt çektiren hekim arkadaşımızın başı ciddi belaya girebilirdi.

Sonsöz ; gebelik gibi fizyolojik bir durumu patolojik hale getirmemek adına doğurgan çağdaki kadınlar her zaman gebelil açısından sorgulanmalı ve tetkik edilmelidir.
 

Hakkında Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..

Buna Da Göz Atın

#00244# 10 SORU 10 CEVAP-ACİL GÜCÜ VOL.WHATSAPP

SORU 1: Misal.. kirli yara ile geldi sorduk hasta veya yakınına  son aşılamayı ?5 yılı …

#00186# Tam İdrar Tahlili Değerlendirmesi

Tam idrar tahlili ve yapılabiliyor ise(laborant var ise veya siz bakabiliyor iseniz) mikroskobisi,metabolik durum (diyabet,dehidratasyon …

#00185# Troponinle Pankreas Ca tanısı Konulabilir Mi ?

3ncü basamak Eğitim Araştırma Hastanesi Acil servisi bir hastanın sevk edilmesi amacıyla İlçe Devlet Hastanesi …

Bu Uygulama Hayat Kurtaracak!

Hekimler Arası Tıbbi İletişim Platformu: HippocrApp

Hekimler arasında konsültasyon ve iletişimi sağlamak amacıyla ios, web, android ortamlarında geliştirilen, tıp ve diş hekimliği sektöründe hizmet veren tüm hekimlerin tıbbi iletişim sorunlarına çözüm olacağı öngörülen bir platform olarak hazırlanan HippocrApp ile ilgili Op.Dr.Fahri Yılmaz ile gerçekleştirmiş olduğumuz röportajı İçin TIKLAYIN