Acil Servis

#00456#ARTERİYEL EMBOLİ

Dr.Hüseyin OFLAZ

Af ve batın içi organ embolisi için bir doktorumuzdan ek öneri. Teşekkür ederiz.

“Bende girişimsel radyolog olduğum için konuya katkı sağlamak istiyorum. Çünkü bu hastalar sıklıkla bize geliyor ve çoğuda başka tanılarla bir süre takip edildiği için iskemi oturmuş oluyor. O zaman maalesef ilgili organı kurtaramıyoruz.

Özellikle atrial fibrilasyonu olduğu bilinen hastalarda ani ve keskin bir şekilde gelişen ağrılarda muhakkak emboli akla gelmeli. Bunun için BT anjiografi altın standardımızdır.

Visseral organ embolilerinde zamanımız biraz daha kısıtlı ve ilk 4 ila 6 saat bizim için çok önemli. Özellikle renal emboliler taş düşünülerek atlanıyor. Çünkü klinik birbirine çok benziyor.

Alt ekstremite embolilerinde tanı hem daha kolay oluyor çünkü bacak buz gibi oluyor. Hem de daha fazla zamanımız oluyor. Motor ve duyu kaybı gelişmediği sürece müdahale ediyoruz ve genellikle de alternatif damarlar olduğundan bunun gelişmesi 24 saat sürebiliyor.

Serebral emboli zaten ayan beyan ortada geldiği için”

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu