Acil Servis

#00454#STATİN-MİYALJİ-D VİTAMİNİ İLİŞKİSİ

 
” Statin alanlarda miyalji oluşması bir risk. Mekanizma tam bilinmiyor. Medscape 10 mart 2017 bir yazı:
Statin alanlarda d vitamini düşükse myalji riski artırıyor. Zaten d vit düşüklüğü miyalji yapıyor.Ama statin alıyorsa bu miyalji daha fazla oluyor.
 
Sonuç:Statin alanlarda miyalji geliştiğinde vitamin D düzeyine bakalım ve düşükse d vit replase edildiğinde miyalji %90 düzeliyor.Sizden ricam statin verdiklerimize olası miyaljiden yani grip gibi kas ağrısı olabileceğinden bahsedelim ve özellikle olanlarda d vit düzeyi bakalım ve düşükse replase edelim ve bu esnada CK x5 kattan fazla değilse statinede devam edelim. %90 miyalji 1-2 haftada düzeliyor.
ilginç bir ilişki: Statin ve miyalji ek not: Statinler %1-2 oranında CK yükselsin yada yükselmesin grip benzeri ciddi miyalji yapabilir. Statin başlanan herkese ilk tedavinin 8 haftasındaCK,ALT, AST bakmalı. CK x5 kat ve alt-ast x3 kat artarsa ilaç dozu azaltılır veya kesilip 15 gün sonra normale gelmişse farklı bir statin başlanıp ilk 1 ayda kontrol edilir.

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu