Güncel Başlıklar
Ana Sayfa / Acil Servis / #00449# JAPON ACİLDE NELER YAPIYOR?

#00449# JAPON ACİLDE NELER YAPIYOR?

REBOA yani Resuscitative endovascular balloon occlusion of the aorta. Henüz ülkemizde adı yeni yeni duyulmaya başlamış ama  özellikle Japonya’da sıklıkla uygulanan hakkında vaka serileri yazılan bir alan.

Peki ne bu REBOA. Hemorajik şokta hayat kurtarıcı olabilen bir uygulamadır. Aortaya bir katater yardımıyla balon yerleştirerek kanamanın akut dönemde durdurulmasını ve ameliyat öncesi hemodinamik stabilizasyonu sağlıyor. Sistolik tansiyonu yükselterek şokta döngüyü kırması pek çok çalışmayla ortaya konulmuş durumda.

Postpartum hemoraji, travmatik arter yaralanmaları, masif gis kanamalar, aort anevrizması rüptürü gibi mortal kanamalarda oldukça etkili. İnvazif bir girişim olması sebebiyle komplikasyonları da mevcut. Vasküler yaralanmalar, tromboemboli, iskemik ya da reperfüzyon hasarı ciddi komplikasyonlar olmakla birlikte bir şeyler yapılmazsa ölecek olan hastalar için göze alınabilecek komplikasyonlardır.

Türkiye’de de ilk REBOA kursu geçtiğimiz aylarda Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) tarafından düzenlenerek acil hekimlerine ülkemiz için henüz yeni olan bu alanda bilgi aktarımı başlamıştır.

Son söz olarak;  

Acilde çalışacaksak ufkumuzu her daim geniş tutmalıyız. Acilde pratisyen olmak, asistan olmak, uzman olmak fark etmez.

  BİLGİ GÜÇTÜR.

Dr. Seda Özaltın 

AHT AKADEMİ CUMARTESİ GÜNÜ YAZARI

İSTANBUL KSSEAH ACİL TIP KLİNİĞİ 

Hakkında SEDA

Buna Da Göz Atın

#00477#Myokard Enfarktüsü

Dr.Hüseyin OFLAZ Hasta 15 yıllık diyabet, sigara içiyor ve hipertansif. Akşam ani başlayan epigastrik ağrı …

#00476#Kardiyak tamponad

Dr.Hüseyin OFLAZ Araç içi kaza ve sonrasında tamponada bağlı şok. Kardiak tamponadın iki sebebi de …

#00475#ACE ve Koruyucu Hekimlik

Dr.Hüseyin OFLAZ Eski bir yazım::Dünya ACE inbitörlerini sevme günü: Son dönem böbrek hastalığı (SDBY)? Yani …

Bu Uygulama Hayat Kurtaracak!

Hekimler Arası Tıbbi İletişim Platformu: HippocrApp

Hekimler arasında konsültasyon ve iletişimi sağlamak amacıyla ios, web, android ortamlarında geliştirilen, tıp ve diş hekimliği sektöründe hizmet veren tüm hekimlerin tıbbi iletişim sorunlarına çözüm olacağı öngörülen bir platform olarak hazırlanan HippocrApp ile ilgili Op.Dr.Fahri Yılmaz ile gerçekleştirmiş olduğumuz röportajı İçin TIKLAYIN