Acil Servis

#00447# Şeker Teyze

 

80 Yaşlarında kadın hasta acil servise genel durum bozukluğu ile getirildi. En sevdiğim tanı (!); genel durum bozukluğu..
Teyze, insan evladının duyup duyabileceği en yaratıcı sözlerle küfrediyor bana  
Bir düşünün babaanneniz ya da anneannenizin bu şekilde sövdüğünü…
Yakınlarını sorguladığım zaman her zamanki hali diyorlar, son 1-2 yıldır arada böyle olur sonra geçer,
“bunadığından beri” diyor oğlu,
küfreder..
teyzeyi güç bela sedyeye alıyoruz, izin verdiği kadar ayrıntılı bir fizik muayene ve kan tahlilleri alınırken hemşire hanımın sesini duyuyorum;
“doktor hanım hastanın kan şekeri 40!”
*Hastaya 20-50ml %50 Dx 1-3 dk iv puşe ,sonrası %10-20 Dx iv infüzyon idame… *
(amaç kan şekerini 100mg/dl civarı tutmak)
Yarım saat sonra teyzeyi ziyarete gidiyorum 
(Bu arada teyzenin santral bir patoloji atlanmaması açısından Bt-Mr görüntülemeleri de alınıyor. Kan ve görüntülemeler Sonrası başka bir patolojiye rastlanmıyor. )
Teyzenin yanına gittiğimde;
Tanıyamıyorum 
kendi oğlu da tanıyamamış…
Bizim küfürbaz teyze gitmiş yerine pamuk nene gelmiş.
“Allah razı olsun kızım” diyor teyze “sağolasın.”

Geriatrik hastalar, pediatrik hasta grubu gibi özel bir ilgiye muhtaçtır. Onları erişkin yaşlıları gibi değerlendirmemek lazım. Bazı durumları daha iyi tolere edebilirken (40mg/dl şekerle yaşamak gibi) bazı durumları tolere edemezler. (yatakta sağdan sola dönerken femur başı kırığı gelişen hasta gibi – onu da başka bir gün anlatırım ☺)

Esra Ersöz Genç
AHT Akademi Pazartesi Günü Yazarı
KTÜ Acil Tıp

 

Esra Ersöz Genç

1985’te Ağrı'nın çorak topraklarında doğduktan sonra,çocukluğumu, gençliğimi İzmir'in çiçekli dağlarında geçirdim :) BAL'lı olmanın haklı gururunu yaşadıktan sonra 2003'te Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesine başladım. Mecburi hizmetin mecburi olduğu yıllarda Iğdır'da, SSK hastanelerinin SSK olmadığı yıllarda Bursa Çekirge Devlet Hastanesi'nde çalıştım. Büyük heves ve umutlarla KTÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp Kliniği'nde Acil Asistanlığına başladım. Evli ve bir çocuk annesiyim. Okumayı,anlatmayı, yeni yerler-yeni tatlar-yeni şeyler keşfetmeyi, gezmeyi ama en çok yazmayı seviyorum.
Başa dön tuşu