Acil Servis

#00446# Curatum dolores divinum est – Ağrıyı dindirmek tanrısaldır

22 yaşında erkek hasta, bilinen migren atak nedeniyle acil servise başvuruyor. Acile başvuran yüzlerce yeşil hastasından biri. Çalıştığım SSK hastanesinin günlük hasta girişi 1500-2000 arasında… Bir hastaya ayırabileceğim süre belli…

-Ahmet hoş geldin.

-Hocam benim migren gene…

Eline bir kağıt tutuşturuluyor; im enjeksiyon sonra taburcu

 

Ahmet’i her 2-3 nöbette bir görüyorum. Migren tanısı var (kendi beyanı ile, o karışıklıkta daha fazla sorgulamıyorum) her geldiğinde berbat bir halde oluyor… “daha önceki gibi “ diyor hep “hocam gene migren” gözler kapalı, “uykusuzum bu defaki daha da kötü”  kendini zorlayarak.

 

Benim gibi diğer arkadaşlar da tanıyor Ahmet’i, hepimiz migreni olduğunu ve acil servise ağrı kesici yaptırmak için geldiğini biliyoruz. İlk kime geldi, kim gördü bilinmiyor. Acil hastası Ahmet, dosyasında hep aynı yazı = akut migren krizi, im NSAİ, haliyle taburcu…

 

Bir gün bir acil uzmanı ablaya denk geldi Ahmet, daha önce görmediği bir doktor.

Hocam, dedi, migrenim iyice azdı.

 

Hastayı muayene sedyesine aldı, kısa bir nörolojik muayene yaptı ve sessizce bilgisayarın başına döndü. Doktor Ahmet’in dosyasına baktı. Daha sonra acil beyin BT ve birkaç kan tahlili istedi. Hasta söylenmeye başladı, sırada arkasında bekleyen hasta da, hatta yan masada hasta bakan diğer hekim arkadaşı da. Alt tarafı bir migren, bir ağrı kesici yaptıracak!!

 

Yarım saat sonra Ahmet’in beyin BTsi çekilmişti. Defalarca hastaneye başvuran hastanın dosyasına gidip merak içinde baktığımda beynimde şimşekler çaktı. Daha önce hiç yapılmamış ama bugün yapılan nörolojik muayenesinde sol tarafta kuvvet kaybı izleniyordu. Hastanın görüntüleme sonucu kafa içi yer kaplayan kitle tespit edilmişti. Ve dosyada acil serviste tanımlanmış baş ağrısı tanıları dışında herhangi bir poliklinikten bir tanısı yoktu.

 

Hasta detaylı sorgulandığında son bir yıldır giderek artan baş ağrılarının olduğu; migren tanısını aile içinde, bir yakınında gördüğünü ve onun ağrı kesici ilaçları ile iyileştiği için kendisinin koyduğunu, Sol koldaki kuvvet kaybının da yavaş ilerlediği ve işini etkilemediğinden önemsemediğini öğreniyoruz. Beyin cerrahisi konsültasyonu isteniyor, ileri tetkik ve tedavi için bir üst basamağa yönlendiriliyor.

 

O günden sonra Ahmet’i gören olmadı. Bir daha da aklıma gelmedi, bilinci konfü bir şekilde 112 tarafından acil servise getirilene kadar…

 

Acil serviste basit ve hızlı bir nörolojik muayene, fizik muayenenin olmazsa olmazlarındandır. Her hekimin hızlıca yapabileceği ve hiçbir şeye ihtiyacımız olmadan yapılabilen;

Hastanın bilinç durumu,

Solunum şekli,

Pupil çapı,

Göz küresinin hareketleri,

Motor kuvveti

Ve patolojik bulguların değerlendirilmesidir.

 

MSS de yüksek kortikal fonksiyonlar en erken bozulurken, bulbus düzeyindeki işlevler sürecin ilerlemesi ile en sonda etkilenirler. Bu rostro-kaudal yıkımın belirteçleri solunum paterni,pupil durumu, göz küresi hareketleri ve motor sistem değerlendirilmesi ile ortaya konabilir.

Acil servislerin kaotik ortamı, kronik hastalığı olan hastalar, kendi kendinin doktoru olanlar, tecrübesizlik ya da aşırı kendine güven… Ne dersek diyelim bir hasta gördüğümüzde anamnez ve fizik muayene olmazsa olmazımız olmalı. Tıp fakültesi birinci sınıftan itibaren hocalarımızın beynimize işlediği iyi bir anamnez ve birkaç basit muayene tekniği ile bir hayata bambaşka bir yol çizebiliriz.

 

Esra ERSÖZ GENÇ
AHT Akademi Pazartesi Günü Yazarı
KTÜ Acil Tıp

Esra Ersöz Genç

1985’te Ağrı'nın çorak topraklarında doğduktan sonra,çocukluğumu, gençliğimi İzmir'in çiçekli dağlarında geçirdim :) BAL'lı olmanın haklı gururunu yaşadıktan sonra 2003'te Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesine başladım. Mecburi hizmetin mecburi olduğu yıllarda Iğdır'da, SSK hastanelerinin SSK olmadığı yıllarda Bursa Çekirge Devlet Hastanesi'nde çalıştım. Büyük heves ve umutlarla KTÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp Kliniği'nde Acil Asistanlığına başladım. Evli ve bir çocuk annesiyim. Okumayı,anlatmayı, yeni yerler-yeni tatlar-yeni şeyler keşfetmeyi, gezmeyi ama en çok yazmayı seviyorum.
Başa dön tuşu