Acil Servis

#00427#Emdate İnci -Pediatri-Kadın Doğum -Aile Hekimliği Atölye-2 Neler konuştuk ?

Soru-2: Kapıdan bir gebe girdi ,sancı şikayeti var , acilci yaklaşımı ile neler sorulmalı ve kayıt edilmeli?

1- Yaş-GPAC/S si sorulmalı?(yaş da çok önemli 20 yaş ile 40 yaş arasında tıbbi ve sosyal faktörler farklıdır , ilk gebelik mi? Öncesinde gebeliği-düşüğü var mı öğrenilmeli.G1 ile G6 arasında çok fark vardır ! Hele de abortusu fazla olanlarda irritabilite -stres katsayısı fazla olması olasıdır )
2-SAT (son adet tarihi -sorulmalı ve gebelik haftası bulunmalı , not edilmeli)
3-Bilinen hastalığı var mı öğrenilmeli
4-Vitaller alınmalı (neler önemli?
Ateş: yüksekliği çok önemli (enfeksiyon ? Nst de taşikardi buna bağlı olabilir dikkat !!)
Nabız: yüksekliği kanaması olan kişide heyecandan olabileceği gibi kanama miktarı açısından irrtite etmeli düşündürmeli..Ayrıca sadece taşikardi klinik şüphe halinde emboli? Açısından düşündürebilir!!(önce mortal tanıları ekarte et!)
Tansiyon : 20 haftadan büyük gebede yüksekliği preeklampsi??? Akıla gelmeli , beraberinde TİT de proteinüri bakılmalı!
SPo2: Gebelik demek stabilite demek , hareket kısıtlılığı demek, spo2 düşüklüğü, izole taşikardi veya beraberinde solunum sıkıntısı p.emboli!!! Düşündürmeli , ekarte etmeli!!
(Gebede d-dimer da çok efektif ve spesifik değil!, klinik şüphe çok önemli!)
Sancı veya başka şikayetlerle gelen gebelerde FKA durumu mutlaka belirtilmeli ve not edilmeli.(hasta sonradan FKA – ligi gelişirse ihaleyi size kesmeye çalışabilirler vs)
Hastanın SAT a göre haftası 32 ve üzeri ise NST ile değerlendirilmeli.
Daha küçük gebelerde sadece TOKO bağlanarak gerçek uterus kontraksiyonu mu ? Bakılmalı..
Genel muayene mutlaka yapılmalı, TİT ve akut batın açısından şüphe var ise hemogram -biyokimya alınabilir (kliniğe göre )

Hastayı uzmana danışır iken ;
Abla -abicim 25 yaşında bilinen hastalığı olmayan G1 bir gebe SAT a göre 32 hafta ,sancı şikayeti ile geldi vitaller stabil , FKA + NST : Reaktif uterus kontraksiyonu göremedim , (whatsapp dan yollanabilir )ebe veya ben muayene ettim açıklık yok gibi ..

Diğer türlü yaklaşım şu şekilde olur , gebe kapıdan yakınları ile girer ve doğumhaneye çıkar , ancak acil kaydı size açılmıştır , ve sancı denen şey akut app da olabilir.Her hasta gebe dahil, acil doğum sancısı olmadıkça önce hekimce acil patolojiler açısından değerlendirilmelidir ..

Kanama ile gelen kısmını da konuştuk ..
Atölyemize Katılan arkadaşlardan açısından geri bildirimleri bekliyoruz .Daha da geliştirme açısından yapıcı eleştiri çok önemli..

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu