Acil Servis

#00412#Acilde “Hız” Önemli


Spot Kan Şekeri 3 yerden bakılabilir
1-Parmak ucu
2-Kan Gazı
3-Biyokimya 
En hızlısı tabi ki parmak ucudur , bilinç bozukluğu olan hastada, 2.olarak hızlı check edebileceğiniz ve yanında asidoz-oksijenasyon seviyesi ile birlikte elektrolitleri de görebileceğiniz kan gazı (arteryel o2 seviyesi ön planda lazım olmadıkça venöz de alabilirsiniz) elinize sonucu en fazla 5 dakika da ulaşır .3. Seçenek biyokimya onu bekleyebilecek hasta zaten çok hasta değildir 😊(30-60dk da çıkar en hızlısı 15 dk olur ki nadir hastanelerde )
Bu basit bir paylaşımdır ancak yine hatırlatmakta fayda görüyorum , bazen komplike işlerle uğraşmaktan ve bazen basit yöntemleri pas geçtiğimizden sıkıntı olabilir.Altta önceden paylaştığım bir haber linkini de ekleyeyim , bilincin konfü olduğu durumlarda ENNNN SONNN tanı KONVERSİYONDUR aman ! Önyargınız olmayan bir hekim olmaya çalışın (mümkün olduğunca ) ancak profesyonel hekim konversiyon demeden önce kliniğine göre bir kan gazı, biyokimya , BT, Diffüzyon göreyim ona göre ben de bu ÖNTANINA katılırım demeli.Bir nörolog BT görmeden bir göğüs hast uzmanı akciğer grafisi görmeden “şudur ” demiyor ise siz de şudur demeyin , tabi ki “ön tanı -ayırıcı tanılar” arasında bulunacaktır İyi çalışmalar iyi hafta sonları arkadaşlar

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu