Dr.M.Burak ÖLMEZ

#00379#MESENGERDAN;İFTİRA -ADLİ VAKA-ÇOCUK İSTİSMARI

MESENGERDAN BİR HEKİM ARKADAŞIMIZIN PAYLAŞIMI
BU “ANNEYE” NE BAŞLIK ATACAĞIMI BİLEMEDİM;
İFTİRA -ADLİ VAKA-ÇOCUK İSTİSMARI

OLGUMUZ
” hasta yoğunluğunun inanılmaz yoğun olduğu bir acil nöbetimde bir anne çocuğuna tecavüz edildiği iddiasıyla rapor almak için geldi.. küçük bir yerdeyiz bu tür söylemlerin getirisi çok daha büyük olabiliyor bizim için de yavru için de taraflar için de.. adli açıp kolluk kuvvetlerine haber verdik..Çocuğun muayenesi yapacağım ama annenin rahat tutumu çocuğun çocuk (erkek çocuğu) çocuk eli ağzında tavırları bu söylemi desteklemiyor.. birlikte nöbet tuttuğumuz att arkadaşlar yapan daha büyük ceza alsın hocam olmasa da yazalım diyerek daha muayeneye başlamadan kendilerince iyi niyetli olarak yönlendirmeye çalışıyorlar..Çocuğu hadi oğlum kakanı yapınca acımış mı diyerek muayene etmeye başladım.. çocuk da tecavüz ile ilgili hiç bir durum söz konusu değildi.. Ben bir çok arkadaşımın yaptığı gibi adli evraklarını yoğunluk bitince doldurmam sağlıklı bir durum da olmadığına inanırım.,att arkadaşlar rapor bitene kadar aynı söylemlere devam etti.. bu tür konularda daha da hassas olunuyor ve yönlendirilmek de daha kolay olabilir.. küçük yerde çalışmanın getirisi daha çabuk ne olduğunu öğrenebiliyorsunuz..

Sonuç kadın komşusuyla kavga etmiş.. ve ceza alması için çocuğuna tecavüz ettiklerini söyleyerek onları cezalandırmak istemiş.. aracı da bizi seçmiş 🤔

Yeni göreve başlayacak arkadaşlarımıza belki az faydası olur.. muayenelerine tecrübelerine ve belki çoğu zaman da içgüdülerine güvenmeleri konusunda..”

DN:

Olgu üzerine birkaç cümle yazayım istiyorum.Adli vaka demek; durumun “suç unsuru içermesi şüphesi” demektir.Bu vaka da bir beyan var(içinde suç teşgil eden bir beyan )ilgili kişi küçük bir çocuk,vekili olan annesi; “çok mühim bir iddia atıyor” ortaya.Burada olaya şahit olan; İyi niyetli,ama tabirimi hoşgörün “İşgüzar” arkadaşların gazına da gelmemek lazım.(burada att arkadaş )Formu imzalayacak dolduracak ve hukuki durumu üstlenecek olan hekim bildiğiniz gibi.Tabi ki böyle sadece iddia durumunda olan veya şüpheli durumlarda bile adli açmak durumundayız.Atılan “iftiranın da ” bir cezası olmalı.Yoksa bu ve bunun gibi insanlıktan nasibini almamış,çocuğunu kullanma durumunda bile olan insan sıfatındaki mahlukatların malesef yaptıkları da yanlarına kar olarak kalabiliyor.

Bu şekilde olmasa da benzer bazı durumlarda sizin “adli belgenizi “kullanmak isteyebilirler. Örneğin;bana eşinin kendisini darp ettiğini söyleyip, adli olarak rapor düzenleyip eline vermemi isteyen bir kadın hasta olmuştu.Şikayetçi olmayacak ancak bu belgeyi kocasına koz olarak kullanacakmış. Malesef “sosyal” açıdan kadına hak vermemek de elde değil.(şikayetçi olsa başına eşinin yüzünden ne gelebileceğini düşünüyor ) tabi ki böyle bir uygulama yok arkadaşlar yani isteğe bağlı adli durumu darp var ise siz açıp polise haber verin hasta eline rapor vermeyin.

Kolluk çağrılıp böyle bir iddia var diyerek adli açın ve muayene bulgularınızı yazın ,patolojik bulgu görmediyseniz görmedim yazın,bu olgudaki gibi ciddi iddialarda adli tabibe yönlendirin.(genital muayene açısından )Oradan da menfi(negatif bulgu) olarak çıkarsa gerisi “iftira atanın” cezalandırılmasına gelecektir.Bu durumu örtbas da etmeyin “çocuğu düşünerek”,zaten bu çocuk ihmaline-istismarına girer anne açısından (yalan beyan var ).işleyen bir mekanizmada bu çocuğa sosyal hizmetler el koyar .Bu durumu sadece ” ABD de çekilen filmlerde görüyoruz malesef” umarım sosyal hizmetler açısından da daha da etkin olarak bu vb vakalarda önce zarar görmemesi üzerine düşeriz.

Özetle; iddia suç teşgil ediyorsa adli açınız,muayene ediniz sadece bulguları yazınız.Örneğin joblanmış kişi job markası bile çıksa deride(abartıyorum) sizin yazacağınız 2x7cm ekimotik alan olarak geçmeli,kesin kez joblanmış,birisi ısırmış vs gibi (kendi de ısırmış olabilir) yazmayınız,yarayı sadece tarife dayalı bildirin-yazın .Tabi ki anamnez kısmına “bisikletten düştüğünü söyleyen hasta,polisin kendisini job vb ile darp ettiğini beyan eden hasta” olarak yazabilirsiniz.Ama bu sizin iddiayı doğrulama-yalanlama zorunda olduğunuzu düşündürmesin katiyetle. Sadece var ise lezyon bulgularını belirtmeniz yeterli.Örneğin; elektrik çarpması geldi,geçenlerde konuştuk giriş deliği var veya yok onu yazmak gerekir,sonrasında yüksek voltajlı ise dış deride değilde derin dokuda yanık olma olasılığından;kontrollü geçici (raporun genelde geçicisi yoktur o anlık rapor diyelim) vererek ,ileri tetkikle veya ilgili branş kontrolü ile ortaya çıkacak şekilde belirtmeniz daha doğru olur.İyi çalışmalar arkadaşlar

DİP NOT: İnsanların günümüzde “eşik değer-ahlaki değer” açısından bir örneği malesef bu durum,bu anne size muayeneye gelip istediği gibi bir sonuç(rapor,antibiyotik yazmama vs ) durumunda ne gibi atipik davranışlara girebileceğini düşünebiliyor musunuz?(çocuğunu bile intikam amaçlı kullanabilen bir mahluk)O yüzden sadece hasta değil yanında geleni de süzün inspekte edin,atipik davranış, bakış, duruş görmeniz, size bu gibi hastalardan önce zarar görmeme ve getirdiği hastaya da önce zarar vermeme açısından biran önce işini-muayenesini yapıp göndermeniz, herkes için iyi olacaktır.

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu