Güncel Başlıklar
Ana Sayfa / Acil Servis / #00375#HEKİME AŞININ ÖNEMİNİ ANLATMAK!

#00375#HEKİME AŞININ ÖNEMİNİ ANLATMAK!

HEKİME AŞININ ÖNEMİNİ ANLATMAK!

Malesef son zamanlarda 25 bin aşı reddi durumu ile karşı karşıyayız.Halktan bilgi sahibi olmayıp dolduruşa gelenlerin olabileceğini anlamaka birlikte ,bazen bazı gruplarda “ne gerek var ” “önceden aşı mı vardı?” “ben yaptırtmadım bir şey olmadı ” gibi gayet BİLİMSEL! görüşlere sahip hekim!(konuya tam hakim olmayan) meslektaşların yorumlarını görmekteyim.Aşı ile ilgili bir kez yazmıştım yine hatırlatayım.Aşı yapılması için uğraşılan hastalıklar mortalitesi yüksek olmakla birlikte komplikasyonları da yüksek olabilen hastalıklardır.Şuan bu hastalıkları ve komplikasyonlarını görmeMEmiz ,zamanında uygulanan aşı kampanyaları ve meslektaşların üzerine düşeni yapması kaynaklıdır.Ama son zamanlarda aşı reddi artışları ile birlikte malesef aşı ile korunan hastalıklarda artış görmemiz söz konusu(umarım azaltabilir ve görmeyiz) mesela alttaki kız çocuğu muhtemelen boğmaca,böyle bir vaka görmedim (bizden yaşça büyük hocalar gördü ise yorum yaparsa sevinirim) ,bu çocuğun velisi olmak istememekle birlikte bu çocuk duruma gelmeden korunması taraftarı bir hekimim.Aşının riski(ki bence yok hükmündedir,total riske bakılırsa)hastalığın verdiği stress,sıkıntı yükü yanında bir hiç dostlar.Genellikle aşı karşıtı hoca! görüşleri de mevcut,bakıyoruz kim bu meslektaşlar şekli ile ; aşağıdaki durumlara “MÜDAHALE” eden pratikte o bölümün hocaları değil malesef.Aşı yaptırmayın,böyle hasta gelir ise de ilgili bölüme konsülte edin şekli ile bir GÖRÜŞ! sahibiler malesef.Son söz arkadaşlar dediğim gibi AŞI mortal olabilen hastalıklar için üretilmeye çalışılır,örneğin rinovirus aşısı yoktur niçin? çünkü nezle yapar ve kolay kolay komplike olmaz,influenza(GRİP) için aşı vardır ve her sene üretilir,grip çünkü ek hastalığı olan veya yaşlı popülasyonda morbiditeyi bırakın mortal olabilir gibi.Tetanoz,difteri,boğmaca,verem,polio kızamık,kızamıkçık,kabakulak ,hepatit a ve b ,su çiçeği,hemofilus innfluenza bu hastalıkları bir düşünün neler yapabildiklerini,aşının faydası zaten ortada ,bu yazı çoğunluğun hemfikir olduğu bir HATIRLATMA yazısıdır.Umarım hemfikir olmayan meslektaşlar(ki grupta az orandırlar umarım) düşünmeye sevk eder.AŞI VAZGEÇİLMEZDİR.Mutlaka farklı düşüncede olan arkadaşları da uyarmalı,alttaki vb çocuklarımıza çektirme ihtimali yüksek problemlere yol açma ihtimali olanları uyaralım.İyi haftasonları..

Hakkında Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..

Buna Da Göz Atın

#00477#Myokard Enfarktüsü

Dr.Hüseyin OFLAZ Hasta 15 yıllık diyabet, sigara içiyor ve hipertansif. Akşam ani başlayan epigastrik ağrı …

#00476#Kardiyak tamponad

Dr.Hüseyin OFLAZ Araç içi kaza ve sonrasında tamponada bağlı şok. Kardiak tamponadın iki sebebi de …

#00475#ACE ve Koruyucu Hekimlik

Dr.Hüseyin OFLAZ Eski bir yazım::Dünya ACE inbitörlerini sevme günü: Son dönem böbrek hastalığı (SDBY)? Yani …

Bu Uygulama Hayat Kurtaracak!

Hekimler Arası Tıbbi İletişim Platformu: HippocrApp

Hekimler arasında konsültasyon ve iletişimi sağlamak amacıyla ios, web, android ortamlarında geliştirilen, tıp ve diş hekimliği sektöründe hizmet veren tüm hekimlerin tıbbi iletişim sorunlarına çözüm olacağı öngörülen bir platform olarak hazırlanan HippocrApp ile ilgili Op.Dr.Fahri Yılmaz ile gerçekleştirmiş olduğumuz röportajı İçin TIKLAYIN