Dr.M.Burak ÖLMEZ

#00366#CHECK-UP YAPTIM-2 HBA1C

Açlık kan şekerinde bir kısım değinmiştik,diyabet tanısında ve takibinde (açlık kan şekeri ve tokluk kanşekeri ile birlikte diğer laboratuar parametremiz HbA1c arkadaşlar .Bildiğiniz üzere normalde bir miktar glukoz hemoglobine bağlı olarak durur,hiperglisemide ise daha fazla glikozillenme olmaktadır.Standardizasyonu yapılmış şekilde diyabet tanısı ve takibinde HbA1C kullanılmaktadır.

HbA1c’nin anlamı : APG + PPG
• Ölçümden önceki ortalama 3 aylık glisemi ile ilişkilidir.
– %50 son 1 ay,
– %30 ölçümden önceki 2. ay
– %20 önceki 3. aydaki glisemik değişiklikleri yansıtır.
• HbA1c arttıkça APG’nin katkısı daha çoktur.
• Normale yakınsa PPG’nin katkısı daha ön plandadır.

Açlık plazma şekerinde değinmiştik ,yine hatırlatalım diyabette öncelikle TOKLUK KAN ŞEKERİ bozulur arkadaşlar,ASM ve 2.-3. basamakta TOKLUK KAN ŞEKERİ yerine nadiren random kan şekeri bakmaktayız,normalde tokluk kan şekeri dememiz için dolu dolu yemekten 2 saat sonra baktığımız şeker olmalı.Yukarıdaki tablo çok güzel bir tablo ,farkında iseniz HbA1c nin 7.3 e kadar çoğunluğuna (%70) TOKLUK KAN ŞEKERİ etkilemekte,7.3 ve sonrası için AÇLIK KAN ŞEKERİ ile beraber TOKLUK %50 /%50 sonrasında açlık kan şekeri öne geçiyor (8.5 ve üzerinde ) .Dm tanısında standardize edilmiş laboratuarda bakıldı ise 6.5 ve üzeri DİYABET , 5.7-6.4 arası ise PREDİYABET dedirtir arkadaşlar.

Bizlerin tokluk kan şekeri bakamadığımızdan ve diyabette öncelikle Tokluk şekeri bozulduğundan AKŞ+HbA1c bakmamız ,gözden kaçma oranını düşürecektir.Diyabet tanısı yanında takipte kullandığımız bir parametre altta 1998de yapılan çalışmada her bir birimdeki risk azalması dikkat çekici.

Yine takipte (son kılavuzlarda değişmiş olabilir kontrol ediniz) belli gruplarda hedeflerimiz bu şekilde;

Yine yeni tanı DM ve TAKİPTE kulandığımız güzel bir tablo;BANA HBA1C ni söyle sana son 3 ayda KAN ŞEKERİN kaçta gezdi söyleyeyim mi buradan biliyorsunuz!yani hastada hba1c : 6 ise ortalama kan şekeri (açlık ve tokluk ) 126 da gezdi deriz.7 ise;154 (ortalama her bir birimde 30 birim kan şekeri artar!)

 

HBA1C de önemli noktalardan biri de ETKİLEYEN durumları bilmek ,anemi de HbA1c kan şekeri yüksek olmasına rağmen yanlış düşük çıkabilir.

Son söz ; standardize olduktan sonra tanı ve takipte güzel bir parametre ,yanlış yüksek ve yanlış düşük durumları da mutlaka dikkate almalı ,iyi çalışmalar

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu