Dr.M.Burak ÖLMEZ

#00346#YAKLAŞIM OLGUSU SERİSİ-25 40 Yaş / Erkek / Sol Göğüs Ve Yan Ağrısı-Travma öyküsü

YAKLAŞIM OLGUSU SERİSİ-25 40 Yaş / Erkek / Sol Göğüs Ve Yan Ağrısı-Travma öyküsü

40 Yaşında erkek hasta, 1 gündür devam eden sol yan ağrısı şikayeti ile geldi. Hasta 1 gün önce hayvan vurması nedeni ile sağlık kurumuna başvurmuş. Akciğer grafisi çekilmiş. Analjezik tedavisi verilerek taburcu edilmiş. Nefes darlığı başlaması ve ağrılarının geçmemesi üzerine hasta acil servise geldi.

Fm’ de hastanın sol hemitoraksta ağrı ve hassasiyeti mevcut. Palpasyonda cilt altı amfizem ve inspeksiyonda paradoksal solunum hareketi mevcut. Hastada yelken göğüs / Flail Chest / …. saptanması üzerine toraks tüpü takıldı su altı drenaj sağlandı. Hasta operasyon planlanarak göğüs cerrahisi kliniğine interne edildi.

Noktalı yere ne gelmeli??
Akciğer grafisi tüp sonrası çekilmiş.

Hastanın Dİğer Bt kesitleri için;
https://erpatients.wordpress.com/…/40-yas-erkek-sol-gogus-…/

Yelken Göğüs-Flail Chest Görünümü için:

 

Olgu için Dr.Eren Gökdağ a teşekkürler

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu