Güncel Başlıklar
Ana Sayfa / Serbest Paylaşımlar / Doktor Gözünden / Dr.M.Burak ÖLMEZ / #00345#YAKLAŞIM OLGUSU SERİSİ-24 Karın Ve Göğüs Ağrısı?

#00345#YAKLAŞIM OLGUSU SERİSİ-24 Karın Ve Göğüs Ağrısı?

32 Yaş kadın hasta, dispeptik şikayetleri nedeni ile uzun süredir tedavi görüyor.

2 Gündür olan karın ağrısı şikayeti ile acil servise başvurdu.

Fm’de hastanın epigastrik bölgede karın ağrısı ve hassasiyeti mevcut.

Hastaya ayakta direk batın grafisi istendi.

Tanınız?

Dr.Ö.Faruk Aydın Arşivinden..

YANIT: Peptik Ulser Perforasyonu,diafram altı serbest hava farkettiğiniz üzere… Diafram altı serbest havanın patolojik olmadan görüldüğü durumlardan biri batın operasyonları sonrasıdır .(batın açıldığında veya laparoskopik olarak gaz kullanımına bağlı )Anamnez ve klinik bilgisiz grafi değerlendirMEME açısından da önemli bir bilgidir.Peptik ülser ile kısa bilgi ,hastalar ömürlerinin herahngi bir döneminde ülser komplikasyonu ile karşılaşma oranı %10 dur. Kanama, perforasyon ve obstrüksiyon, mide ülserinin en sık 3 komplikasyonudur.Peptik ülser en sık 20-60 yaş arasında görülür.Duodenal ülserler mide ülserlerine göre 5-6 misli daha sıktır.Peptik ülserli hastaların %5-10’unda ilk belirti perforasyon olabilir. Her yıl için perforasyon riski %1’dir. Peptik ülser preforasyonuna bağlı mortalite %15 olup çoğunlukla gecikmiş tanı,ileri yaş ve yandaş hastalıklar yüzündendir..Perforasyon sonrası akut karın bulguları ortaya çıkar. Karında yaygın duyarlılık ve rigidite vardır (tahta karın). Perforasyon gastrik ülserlerde daha nadir görülüp buda çoğunlukla duodedum ön yüzünde prepilorik bölgede yerleşen ülserlerde görülür.İyi geceler ,nöbette olan arkadaşlara iyi nöbetler ..

Hakkında Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..

Buna Da Göz Atın

#00391#Mandibula Fraktür Kontrol Püf

Propedotik muayene için kullanılabilir,fraktüre bağlı periost hassasiyeti kontrol ediliyor.Muayenede destekleyen bulgu var ise veya ekartasyon …

#00390#YAKLAŞIM OLGUSU SERİSİ-29 YANIK YAKLAŞIM HATIRLATMA

SORU: Bu kişi bilgisayar başında iken yanlışlıkla elinin üzerine yeni kaynatılmış kahve döküyor.İlk İki yaklaşım …

#00389#YAKLAŞIM OLGUSU SERİSİ-28 ÖN TANINIZ?

OLGU: 25 yaşında, evli, 1 çocuklu, üniversite mezunu,kadın hasta özkıyım girişimi olması nedeni ile acil …

Bu Uygulama Hayat Kurtaracak!

Hekimler Arası Tıbbi İletişim Platformu: HippocrApp

Hekimler arasında konsültasyon ve iletişimi sağlamak amacıyla ios, web, android ortamlarında geliştirilen, tıp ve diş hekimliği sektöründe hizmet veren tüm hekimlerin tıbbi iletişim sorunlarına çözüm olacağı öngörülen bir platform olarak hazırlanan HippocrApp ile ilgili Op.Dr.Fahri Yılmaz ile gerçekleştirmiş olduğumuz röportajı İçin TIKLAYIN