Dr.M.Burak ÖLMEZ

#00343#İSTİRAHAT-İŞ KAZASI RAPOR ŞİFRESİ

YENİ ATANAN ARKADAŞLARA HATIRLATMA-İSTİRAHAT-İŞ KAZASI RAPOR ŞİFRESİ

Çalıştığınız hastanede personel özlük biriminden aldığınız (öncesinde hazır format olabilir) hastanede çalışığınıza dair belge ile SGK ya giderek rapor şifrenizi almayı unutmayınız. Gün içinde baktığınız hastalara rapor verme gereksinimi olabilir(ki olacaktır da ),ilk zamanlar için(DAHA ALMADI İSENİZ) yanınızda çalışan şifre sahibi arkadaşlardan rica ile baktığınız hastaların kayıtları ile birlikte rapor verme açısından yardımcı olacaklardır mutlaka.Ama bir olur iki olur misali.. Bazen rapor verebilecek şifresi bulunmayan acillerde çalışıyor iseniz ,hastane uzmanlarına veya 1.basamak aile hekimi arkadaşlara hastanın eline NOT vererek,veya birebir durumu durumu bildirerek RİCA da da bulunabilirsiniz.Niçin RİCA? Hastayı muayeneye kabul etti iseniz tanı -tedavisi ile birlikte “GEREKİYOR İSE ” raporu da sizin yazmanız gerekir,çalışma usulü ve hukuki olarak.. ANCAK “burada rapor verilmiyor vs ” gibi aslı olmayan (her hastanede rapor verilir çünkü) hastaya başka hekime git o versin şekli ile (veya mealine gelecek şekilde ) meslektaşınıza yollamayınız.bu söylediğim rapor ihtiyacı olabilecek hastalıklara sahip hastalar içindir.Usülsüz isteyene direkt bu hastalığa rapor olmaz demeyi de yavaş yavaş pratiğinize kazandırmalısınız.Çünkü bu aralar nezle salgını var ülkede,her burnu akana 2 gün rapor verir isek olmaz örneğin gibi.. Ben kendi adıma iyi niyet görmediğim durumlarda, verebiliyor “gidip tekrar başvurun” şekli ile geri yönlendiririm,ki hala verilemiyor ise başhekimliğe çıkın yardımcı olurlar diyorum (ki şimdiye kadar öyle bir durum yaşamadım çok şükür).Bizler sağlık camiasında birbirimize her zaman (en azından kendi adıma) yardımcı olmamız gerektiğini düşünüyorum.(Tabi ki ikili diyalog ile),bazen “emir eri ramazan moduna “girebilen arkadaşlar duyuyoruz git şurdan al vs şekli ile yönlendiren ..En kısa sürede mutlaka şifrenizi edininiz(normalde zaten yeni başlayan meslektaşlara sistemi iyi oturtturmuş hastanelerde başladığı gün hemen yönlendirerek aldırılıyor ,çoğu yerde de haberi olmayan idareci arkadaşlar da var tabi ki),bu durumun ikinci yan etkisi ;hastayı arada bıraktığımız zaman ,şiddete meyilli kişilerde ,sizi veya yönlendirdiğiniz hekim arkadaşı zor durumda bırakabilir arkadaşlar. Bizim işimiz PROFESYONEL bir iş,amatör iş-işleyiş gibi hastanın gözü önünde durumlara düşmeyiniz veya çalıştığınız kurumu düşürmeyiniz ,size saygısı da azalır ,kuruma olan saygısı da .Bir abi hatırlatması.İyi çalışmalar …

EK NOT: Yakın zamanda bir polis memuru ile “usulsüz rapor ” yüzünden tartışmak zorunda kaldım acil serviste, rapor ihtiyacı olan HASTA kişiler harici İDARİ durumlar için hastalık raporu vermeyin arkadaşlar,bir kez verirseniz o sizin İŞİNİZ olur veya kişi öyle davranmaya başlar,sizlerin yeni başladığınızı farkeden usulsüz rapor isteğinde bulunabilecek şahıslar şansını sizin üzerinizde dener,soru bir : ne hastalığınız var ? soru iki: bu hastalığa rapor ihtiyacı (yani istirahat etmesi gereken bir durum var mı?) bu iki şıkkı karşılamıyor ise yetkinizi kullanarak RAPOR düzenlememenizi de bir meslektaş olarak hatırlatmak isterim yeni başlayan arkadaşlara.Verdiğiniz her rapor o kişinin çalıştığı yerdeki işin ,yanındaki arkadaşa yükleneceği vicdani durumu da hesaplayınız.

Bir hatırlatma daha ek olarak; bu konu ile”Rapor İsteyen Hastayı Başka Hekime Yönlendirmek” ilgili taburcu.net deki önceki yazımıza da göz atabilirsiniz.İyi çalışmalar.

Taburcu Arşiv’den – Hastayı başka hekime göndermek

BU UYGULAMA ŞİFRESİ ..
https://uyg.sgk.gov.tr/BirinciBasamak/ bu uygulama üzerinden raporları bildirmek ile yükümlüyüz.

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu