Dr.M.Burak ÖLMEZ

#00339#YAKLAŞIM OLGUSU SERİSİ-22 ABONE HASTALAR

Yine cumartesi nöbetinden ; (Baya eğitici vaka gelmiş)😊

30 lu yaşlarda erkek hasta 112 ile evde nöbet geçirme şikayeti ile getirilmiş, refakat nöbeti tutan arkadaş danıştı.Abi böyle bir vaka gelmişti..
“Ne kullanıyor ? Valproik asit 500mg 2x1abi , ”
yakını yok bu arada 112 yi aramış , nöbet geçiriyorum diye ?!? Diye düşünmedim de değil..Garip …
Yanına gittim
” nasılsın ? ”
“İyiyim hocam” ..
Geleli ~2-3 saat olmuş , tetkikler alınmış (tetikleyen bir faktör olmasın vs diye )..
Bu arada bakayım dedim o medeczaneye (olabildiğince bakmalı her hastada) ilacı düzenli yazdırıyor mu? (Kullanıp kullanmadığı açısından major kriterdir, ne demiş dr.house : “everybody lies”…Baktım ilacı en son 9.ayda yazılması lazım , yazılmamış.İlaç uyumu ? ! Yanına tekrar gittim .
“İlacı düzenli kullanıyor musun ?En son Eylül de almışsın !?”
“Evet hocam kullanıyorum ”
(kaçamak bakışlar dikkat çekici!!) , cebinde de ilacı mevcut.İyi dedim, hadi öyle olsun (Burak yine önyargılısın 😊)
iyiysen evine yollayacağız dedim.Biraz daha yatayım dedi.İyi tamam dedik (müşahade de yer var sıkıntı yok ) neyse artık taburcu dedik yolladık bir süre sonra …Bir hasta daha gitti (mi acaba ?!?)

30 dk sonra doktor arkadaş “abi tekrar 112 ile geldi yolda baygın bulunmuş” , gittim yanına ne oldu ? Hatırlamıyorum …
Bir tedavi edici söz söyledim , tekrar taburcu ettim .Şifa ile o nöbet için taburcu oldu .Bir daha gelmedi tekrar..İlaç değil cümle , ne olabilir ?(ergen hasta ile ilgili olgumu okuyan arkadaşlar yaklaşık bulabilirler )
(bu arada nörolojik muayene de patoloji düşündürecek bulgu yok-tecrübe kazanmadan denemediniz 😊 )
(Tanı tedavi değil yaklaşım olgusudur )
Yine şık yok buarada 😊

YANIT: Yanıt ;
“İlaç fayda etmiyor ise , il merkezine sevk edeceğim, nöroloji değerlendirmesi gerekir(60km ileride ) önemli bir şey olmasın ?sonra ” (ciddi tavır takınarak )(gerçek hasta olsa tamam der -püf nokta)

Yanıt : Tamam hocam gerek yok , İyiyim hocam …

Emin misin ?

İyiyim hocam

Sonra bir daha sokakta baygın bulmayalım …

Yok hocam iyiyim.

Nörolojiye kontrole mutlaka gidiyorsun en yakın zamanda

Tamam hocam …

Gidiş o gidiş..

Selametle …

Acilin havası mıdır ? Bizlerin bakışı mıdır ? Sosyal-psikolojik bir neden midir bilinmez..Gelip müşahadede yatınca mutlu olan , tatmin olan psikiyatrik komponentli hastaları da var acil servisin..

Aynısından bir tane daha geldi , onun orijinal tarafı yoktu , önyargısız değerlendirdik , tetkikini yaptık sonrasında yolladık .Önemli nokta bu hastalarda “hep geliyor hocam ” sözüne takılmamak , pekiştiriyor belki ilgilenmeniz ama yalancı çoban misali ya bu sefer doğru diyorsa..

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu