Dr.M.Burak ÖLMEZ

#00338#YAKLAŞIM OLGUSU SERİSİ -21 YAŞLI HASTA ANAMNEZ SORGULAMA

Yine cumartesi nöbetinden ;60-70 yaş arası bir erkek hasta bilinen HT harici hastalığı yok .O koldan yakın zamanda kan aldırma öyküsü yok.Kolum morardı şekli ile geldi.Kullandığın bir ilaç var mı amca ? Kan sulandırıcı aspirin, coumadin vs ? Yok .Travma öyküsü yok .Vücutta başka yerde yok, lokal hassasiyet yok.Hemogram da plt normal , ınr normal .Ne düşünülür veya tetkik yapılabilir ?

Şık yok (keşke hastalar elinde şıkla gelseler 😊)

YANIT: “amca bitkisel ürün vs kullandın mı diye sordum” “hani şu tv lerde satılanlardan ?” …O arada teyze söze atladı (amcanın eşi)ithal ilaç kullanıyor hergün dedi,ne ilacı dedim 1000mg lık effervesan aspirin kullanıyormuş amcam,başta sorduk yok dedi,medeczanede kaydı yok,yurtdışından geldi diye 1000 mg lık aspirin kullanıyormuş.İyi gelir diye,Hastanın platelet sayısı NORMAL ,ancak fonksiyon inhibe edilmiş.Bu hastada tanı koyabileceğimiz acil şartlarında laboratuar parametresi yok malesef,kanama zamanı bakılabilir ama hangi acilde 🙂 aklınıza kliniği açıklayacak muayene ve tetkik parametresi yok ise bitkisel ilaç kullanımı? veya olgudaki gibi kendi kendilerine ilaç kullanımı açısından anamnezi zorlamakta fayda var.Bu hastayı aspirini kestikten sonra gerileme olmaz ise ,veya vucutta başka yerlerde çıkar ise ilgili branşa gitmek üzere taburcu ettim.Ne varsa bize anamnez ve FM de var ,Faydalı olmuştur umarım ,(bu olgu da gelince dedim bugün atipik gudibik vakalar beni buldu :))iyi çalışmalar

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu