Dr.M.Burak ÖLMEZ

#00337#YAKLAŞIM OLGUSU SERİSİ -20 GÖĞÜS AĞRISI YAPAN FARKLI BİR NEDEN?

Dünki nöbetimizden diğer vaka(bu arada acil tıpı sevmemin bir diğer nedeni bir çok değişik-eğitici vaka gelmesi ve tanısını koymanın verdiği büyük mutluluk-tatmin:)) acil tıp candır..

86 yaş Kadın hasta bilinen astım-koah(!) ve HT tanısı olan hasta göğüs ağrısı şikayeti ile geldi.Aralıklı oluyormuş.Ayrıca çok gaz şikayeti var ,geğirme şekli ile.Öncelikle AKS dışlama sonrası solunum seslerinde anormallik üzerine akciğer grafisi çektirdim.Akciğer grafisi sonrası(çok ilginç bir görünüm ), tomografi görüntüsü de bu şekilde idi.Tanınız?
(Tomografi cd ye çekildi eline not yazılarak ilgili branşlara bilgi notu yazıldı)

YANIT:Bu hastamızda ayrıca karaciğerde kalsifiye kistik (kist hidatik) gibi bir görünümde vardı altta yorumlara atayım,kliniği yapan sliding tipte hiatal herni olarak ön gördük,ösefagus çeperi kalınlaşmıştı belki de tm bile olabilir,artık bundan sonrası bu yaştaki bir hasta için ilgili branş yönetimine kaldı(opere edilmesi zor belki gastroskopi+biopsi) ,klinikte sürekli gaz şikayeti de sfinkter fonksiyonu olmadıığından reflü le birlikte neden olmakta muhtemelen..iyi akşamlar

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu