Dr.M.Burak ÖLMEZ

#00336#YAKLAŞIM OLGUSU SERİSİ -19 YAŞLI HASTA DÜŞME , NE YAPARDIM?

Dün acilde baktığımız hasta 80li yaşlarda erkek 50 cm lik bir mesafeden sol kalça üzerine düşmüş,tekerlekli sandalye ile getirildi.Lokal hassasiyet yok ancak aktif-pasif hareketleri kısıtlı ve ağrılı,dış rotasyon baya ağrılı idi.Önce düz grafi çektik.Alttaki gibi geldi.Ne düşünürsünüz?

A-Fraktür var
B-Fraktür yok
C-İleri görüntüleme yapılabilir
D-Konsültasyon
E-Hİçbiri…..

 

YANIT: A-C-D nin hepsi doğru arkadaşlar,deneyimli gözler direkt farketti- ortopedist arkadaşlar ön planda olmak üzere 🙂 bu hastanın kliniği fraktür açısından bas bas bağırıyordu,görüntüde intertorakanterik fraktür mevcut,ilk bakışta farkedilmese idi tomografi ile netleştirilebilirdi.Biz ortopediye konsülte ettik,hastayı operasyon amaçlı interne etti,iyi akşamlar(bu arada amcamızın grafisinde kemiklerde biraz osteopenik-osteoporotik görünüm??) de dikkatimizi çekti..

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu