Dr.M.Burak ÖLMEZ

#00332#KOL AĞRISI -EMBOLİ VAKAMIZ -NABIZ KONTROLÜ ÖNEMİ

(Aile Hekimlerine Tüyolar FB grubu ortak paylaşımıdır
https://www.facebook.com/groups/948614738593888/)

58 yaş erkek hasta bilinen KAH+HT hastası(clopidogrel 75mg 1×1 ,metoprolol 25 1×1,telmisartan 8 mg 1×1,ASA 100 mg,rosuvastatin 10 mg (düzensiz kullanan))kullanıyor.
Bu hastamıza farklı bir nedenle ağustos 2018 de tarafımıza geldiğinde tansiyon ölçümü öncesi kontrolde sol kolunda nabzın silik alınması sonrası anamnezi derinleştirdiğimde bu kolunun çok yorulduğu ,haziran ayında ani bir ağrı ile acile başvurduğu,subakut inferior MI öntanısı ile anjio yapıldığı(ki öncesinde de yapılmış ve bypass önerilen hasta) yine bypass gerektirecek darlıkları bulunan bir hastamız.Ağrısını da bypass gerektiren kalp hastalığına bağladığından şikayet olarak belirtmemiş bana.Hastanın şikayetlerini ve nabızla ilgili bulgumuzu belirterek kalp damar cerrahisine yönlendirmiştim. Bugün sabah boynu ve bacaktaki ameliyat yerlerine pansuman ve bilgilendirme için başvurdu.Hastamızın lokalizasyon olarak (epikriz gelince güncellerim) SOL kola giden arterine emboli-trombüs? oluşmuş %100 darlık mevcut denmiş (ki ben yine rapor gelince bakacağım muhtemelen daha düşük bir darlık-kladikasyo tariflediğinden-tam tıkalı olsa ağrıdan duramazdı diye düşünüyorum,kalp damarcı dostlar katkıda bulunur ise sevinirim) ancak kolu besleyen kolleteral damarlardan dolayı kladikasyo şeklinde ağrılarının olması bu nedenle imiş.Yapılan ameliyatta ; bacaktan greft alınarak bypass yapılmış,emboli-trombüs olan kısım alınmamış(sternotomi yapmamız gerekir denmiş)
Kendi adıma çıkardığım dersler ;

1-Sol kol ağrısı ile gelen veya başka şikayetle gelen 50 yaş üstü her hastada kardiyolojik muayene de NABIZ kontrolü çok önemli.(MI olmayabilir sol kol ağrısının nedeni ,arter embolisi-trombozu çıkabilir bu örnekteki gibi)

2-Kol ağrısı ile gelen her hastada eklem açıklıkları-lokal palpasyon yanında mutlaka arteryel dolaşım açısından nabız kontrol edilmeli.(Radiyal -ulnar arter vb gibi)

3-Hastalık yok hasta vardır sözünün güzel bir örneği oldu kendi adıma, yakın zamanda MI öntanısı ile kardiyolojide takip edilmiş zaten,bir şey olsa çıkardı diyerek yönlendirmese idim farklı sonuçlanabilirdi.O yüzden kendi muayenenizi mutlaka yapınız,yoğunluk vs ilgili branşlarda gözden kaçabilir.

4-Genel itibarı ile bir organ ağrısında ,enfeksiyon,arteryel dolaşım-venöz dolaşım ,travma vb birçok neden olabileceğini akılda tutmakta ve kontrol etmekte fayda var gibi..
Ek öneriler ve katkı için yorum kısmına yazabilirsiniz..
İyi çalışmalar dilerim

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu