Dr.M.Burak ÖLMEZOlgu Sunumları

#00328# VİDEO VAKA-5 HEKİMLER “TÜKENMİŞLİK !!”

Bu sahneyi izleyince hekimliğin “evrensel” bir sorunu olan tükenmişlik sendromu -atipik depresyon aklıma geldi.Erkek olan hekim “psikiyatri uzmanı”bu arada.Nasıl kardyolog olup kalp krizi mi geçirilir ?(ki geçirilebilir ) psikiyatrist olup depresyona da girilebilir.(intihar oranı en yüksek psikiyatri uzmanlarında imiş – ek link https://www.e-psikiyatri.com/en-yuksek-intihar-orani-psikiyatri-uzmanlarinda-38919)
Tükendiğimizin veya depresif ruh haline girdiğimizin bazen(bazen değil çoğu zaman ) farkına varamıyoruz.İş hayatımıza devam ettiğimizden (atipik depresyon tanımı ) iş arkadaşlarınızca da.dışarıdan çok farkedilemiyor. Çoğu zaman da soran da olmayabilir etrafta nasılsın iyi misin ? şekli ile .Depresyon skalasındaki durumları kendimize ara ara “check” etmekte fayda var diye düşünüyorum. Yaptığınız işten artık zevk almamaya mı başladınız?Hizmet ettiğiniz hasta grubu artık geri bildirim (teşekkür vs) etmiyor mu?(ve bu sizi mutsuz mu ediyor)Uyku düzensizliği ,iştah sorunu çekiyor musunuz?(bazı bölümler nöbetler yüzünden de bu sıkıntıları çekebilirler) vb.Hekimler olarak yaptığımız iş fiziksel,psikolojik ve sosyal açıdan güç isteyen bir iş bildiğiniz üzere dostlar.Herkes komando gibi olamayabilir,veya eşkıdemlim nasıl dayanıyor ise ben de dayanmalıyım şekli ile iç motivasyon tabiki çok önemli,ama yolunda gitmeyen durumlar farkettiğinizde mutlaka profesyonel yardım almayı da aklınızdan çıkarmayın.Yakın geçmişte hekim özkıyım haberleri şahsen beni çok üzdü.(https://www.haberturk.com/2-doktor-1-tip-ogrencisi-pes-pese-intihar-etti-1695288)Çalışma hengamesinde yanınızda nasılsın ? iyi misin ? bir ihtiyacın var mı? yardımcı olabileceğim bir şey var mı diyen DOST unuz varsa çok şanslısınız,onlarla irtibatı koparmayın.Kararsız tusiyerler grubunda da birçok kez değinmiştim branş seçimlerinde de fiziksel yanında psikolojik olarak da yorabilecek branşları şeçmeden önce kendinizi iyice check ediniz,Puanım buna yetti diyerek mizacınıza uygun olmayan branşlara girmeyiniz,gerekirse bir 6 ay daha harcayın sonradan 1 sene veya bir ömür sevmeyeceğiniz branşa girmektense ..(nacizane bir öneri) çok uzatmadan Enes Güler dostumun bu paylaşımındaki(alttaki link) püf noktalara tekrar göz atmanızı öneririm.İyi akşamlar .(https://www.facebook.com/groups/828810300603787/permalink/870252483126235/)

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu