Dr.M.Burak ÖLMEZ

#00304#Yaklaşım Olgusu-3 Otitis Media

OLGU:

6 YAŞ ERKEK,kulak ağrısı+bulantı+ateş şikayetiyle annesi ile birlikte tarafımıza başvurdu . Hikayesinde 5-6 gün öncesinde burun akıntısı olan hastamızın son günlerde kulak ağrısı başlamış.Burun akıntısı geçmiş,hekime götürmeden evde olan ilaçlardan (antigribal kullanmış),kulak ağrısı başlayınca tarafımıza başvurmuş.Muayenemizde ; Ateş: 38.2 C olarak saptandı.Tonsil muayanesi ve burun muayenesi doğaldı. Otoskop ile muayene de kulak kepçesi manipülasyonunda ağrı yoktu,kulak arkası mastoid kemik üzerinde hassasiyet yoktu,sağ timpanik membranda hiperemi görülmesi üzerine otitis media tanısı konuldu.Kilosu öğrenilen hastanın 20kg olduğu öğrenildi.Tedavi de antibiyotik vermeli ne verirdim?

A.Amok/klav 400 BID 2×1 ortalamadan veririm (1 kutu 70cc )
B.Amok/klav 400 BID 2×1 ortamadan verirdim (1 kutu 100cc)
C.Amok/klav 400 BID 2×2 kiloya 80mg/kg/gün 80×20 =1600 (800/800) verirdim (2 kutu 100cc)
D.Amok/klav 400 BID vereceğimi biliyorum da ince hesap dozu bilmiyorum
E.KBB/Çocuk pole yollarım  Keşke hasta geldiğinde böyle şıklar elinde hazır gelse 

#00107# Mevsim Hastalıkları Serisi-3 Akut Otitis Media

YANIT: C

Evet dostlar gelelim cevaba:cevap C şıkkı.Tonsillofarenjit ve otit kendi haline bırakıp AB verilmesede az olmayan oranda kendiliğinden iyileşebilir.Burada AB verme nedenimiz komplikasyonlarin önüne geçebilmek.Bakeriyel tonsillofarenjit de ARA en önemli komplikasyon;otitte ise kulak zari perforasyonu başta olmak uzere menejit,mastoidit vs gibi supuratif de olabilen komplikasyonlar mevcut. Hastamız kliniği ile bakteriyel otit diyor isek kiloya 80-90mg/kg/gün den vermemiz gerekir.Hastanın komplikasyonlara maruz kalması veya olması gerekenden düşük doz ab vermek MALPRAKTIS dir.Vicdanen de buyuk sorumluluğu vardır.Burada diğer vurgulamak istediğim nasıl tabletlerde 10tb 14 tb BID 5 ile 7 gunluk tedaviyi belirtiyor ise (hesabi kolay).amok/klavda 70cc (5cc bir olcek’gunluk 10cc den 70cc:7 gun 100cc:10 gunluk tedavi dozu içerir.) Ona göre tedavi suresi açısından hesaplayarak gerekiyor ise 2 kutuyu baştan yazmanız önerilir.Sonrasinda ateşi düşen çocuğu 2.kutu antibiyotik yazdırmak için ailesi getirmeyecektir.iyi çalismalar dilerim

 

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu