Dr.M.Burak ÖLMEZ

#00290#Tiroid Nodülü Yutma Güçlüğü Yapar mı?

 

Not:Artık portabl ultrasonografilerin ilgili eğitimler alınarak her basamakta aynı steteskop gibi rutin tanı-öntanı araçlarından biri olarak kullanılması gerektiğini düşünüyorum,ilgili meslektaşlarıma öneririm.Bu hastayı öncelikle gastroenteroloji bölümüne yollasa idik,endoskopide dıştan basıyı farketmeleri çok zor saptanırdı.Kombine düşünmek herzaman tanıyı kolaylaştırabilir arkadaşlar,anatomi-fizyoloji bilgisini klinikle birleştirirseniz hekimlik cidden tatmin eden bir meslektir.Acil hekimlerine bu vakanın sadece bakış açısına bir katkısı olsun diye paylaşıyorum ,meslek motivasyonuna bir nebze katkı sağlarsa ne mutlu iyi çalışmalar..

OLGU:

31 yaş kadın hasta, ASMmize yutmada güçlük şikayeti ile geldi. Hastanın yapılan muayenesinde palpasyonla sol tiroide nodül ile uyumlu olabileceği düşünülen lezyon saptandı.Poliklinikte kullandığımız ultrasonografi cihazı ile tiroid bezi değerlendirildi.Hastanın ösefagusa bası yapan toplam boyutu 29.1 mm olan düzgün sınırlı heterojen görünümde içerisinde mikrokalsifiikasyonları da olan multilobüle görünümlü nodülü saptandı .Hastamız tiroid nodülünün değerlendirilmesi ve gerekirse operasyon açısından da değerlendirilmek üzere iç hastalıkları polikliniği olan bir üst basamak hastaneye sevk edildi.

Nefes darlığı yapan vakamız: http://taburcu.net/index.php/tag/tiroid/  

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu