Dr.Eren YİĞİT

#00284# Telefon öykü-Eren YİĞİT

*Telefon*öykü*
dış merkezden telefon ile sol hemiplejisi olan hastanın isvo(iskemik serebro vasküler olay) ön tanısı ile sevki istendi.hasta kabul edildi.Bu telefon konuşmasını başka arkadaş yapmıştı. 44 yaş erkek hasta.gelen Hastanın ilk fm de sağ hemiplejisi vardı.Hastadan öncelikle beyin bt istendi.BT den sonra gelen hastanın kontrol muayenesi yapıldı .Bir anda sağ hemipleji düzeldi.daha sonra hasta bulanık görmeye başladım dedi.Değişen nörolojik muayene bizde şüpe yarattı.Telefon ile görüşen doktor arkadaş sol hemipleji dendi dedi….gönderen doktora telefon ile ulaşıldı fm de sol hemipleji vardı diye cevap alındı.Hastayı daha detaylı sorgulayınca boynum ağrıyor 24 saattir diye ekledi.Hastaya disseksiyon ? bt anjıo planlandı.nörolojinin kabul ettiği hasta sol ana karotıs arter dissksiyonu tanısı ile kalp damar yoğun bakıma yatırıldı…
Hikaye ve fm nin ne kadar değerli olduğunun bir örneği olduğu için paylaştım.İlk gören doktordan alınan bilginin ne kadar önemli olduğunu bize hatırlattı….Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

 

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu