Acil ServisTravma NotlarıTravmatik Olgu Sunumları

#00277# Trafik Kazası-Exıtus-Eren YİĞİT

m. travma
benim için zor bir vakaydı
31 yaşında bayan aitk ( araç içi trafik kazası)gks 4-5
hasta entübe edildi. 70/50 tansiyon .sıvı başlandı.kan hazırlatıldı.dışa aktif kanması yok. fm detaylı yazmıyacağım hasta stabilize edildi. bt ve grafilerini atacağım kolay gelsin her resmin altına olan patolojileri yazalım…hastanın kontrol cbc de hgb htc dşüşüşü ciddi bir şekilde oluyordu. her iki koldan tansıyon farklı ölçmeye başladık.kan replasmasına başlandı.acilde hangi sıra ile kons edılmelı( AYNI ANDA KONS EDILDI)? ya da diğer soru hangi tanı bu hasta yı bu hale getİrdi..EN ACİL DURUMU?

hastaya acil de ilk geldiğinde e-fast yapıldı .batında serbest mayi yoktu.stabıllendiklten sonra grafisi ve bt si alındı. ancak kontrol kan değeri hızlı düşüyordu.hgb13 den 7 ye düştü…tansiyon için hipotansif travma yaklaşımında bulunuldu. tansiyon yükselince aortaki flep acılıp mediastane kanıyordu. hastanın dış kanama acısından özellikle baktım bu düşen hgb acıklayacak elımızde veri yoktu takı toraks bt sini görene kadar.traneksamık asit verildi kanama acısından kan hazırlatıldı. beyin cerrahi acil cerrahi önerdi ancak hasta operasyonu kaldırabılecek stabilitede değildi. kvc hastaya ameliyat ? önerdi ancak mediasti acarsak kanamayı durduramayız şuan iiçin hasta stabilize olsun istedi. hasta reanımasyona yatırıldı… sonrasında ex oldu.
trafik kazalarında ex olanların % 50 si olay yerinde, %30 acilde% 20 si yattığı yoğun bakımda olur. bu hasta ilk etapta büyük damar yaralanmasına rağmen acile ulaşmakta şanslıydı… hekim olarak gereken görevimizi yaptık. Allah rahmet eylesin…

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu