Dr.Ömer GÜNEŞ

#00239#ÇOCUK HEKİMİNİN ANNE BABALARDAN ŞİKAYETLERİ-Ömer GÜNEŞ

ÇOCUK HEKİMİNİN ANNE BABALARDAN ŞİKAYETLERİ 

1- Lütfen antibiyotik yazılması konusunda ısrar etmeyiniz. Bizler antibiyotik sekreteri değiliz. Gerek olduğunu düşünüyorsak yazarız.

2- Lütfen tetkik yapılması konusunda ısrarcı olmayınız. Gereksiz kan tetkikleri çocuğunuzun canını yakmakla kalmaz, işi çetrefilli hale sokabilir, gereksiz başka tetkiklerin yapılması ihtiyacını doğurabilir.

3- Lütfen film çekilmesi konusunda ısrarcı olmayınız. Çekilen her gereksiz filmin sizin çocuğunuzun vücudunu radyasyona maruz bıraktığını, tekrarlayan gereksiz film çekimlerinin kanseri tetikleyebildiğini aklınızdan çıkarmayınız.

4- Lütfen gereksiz yere yatış istemeyiniz. Çocuğunuzun gereksiz yere hastanede yatması sizin ve çocuğunuzun durduk yere psikolojik dengelerini bozabilir, hastane mikroplarına maruz kalmasına neden olur, dirençli ve ağır antibiyotiklerle tedavi gerektiren dirençli hastane enfeksiyonlarına yakalanmalarına neden olabilir.

 

 

5- Lütfen gereksiz yere serum takılmasını istemeyiniz. Çocuklarda hangi durumlarda serum tedavisi gerektiğini çocuk hekimleri çok iyi bilirler. Çocuğunuzun damar yolunun açılması esnasında damarlarının zor bulunuyor olmasından dolayı tekrarlayan denemeler, ve takıldıktan sonra damar yolu kelebeği çocuğunuzun canını acıtır, çoğu defa serum bitmeden çıkartılması sonucunu doğurabilir. Bir daha çok gerekli serumlar takılması gerektiğinde çocuğunuzda gereksiz yere serum fobisi oluşturmuş olursunuz.

6- Lütfen çocuğunuzun iştahsız olduğunu söylediğinizde çocuk hekiminizin bu konudaki açıklamalarını dikkate alın. Gereksiz yere çocuğunuza zararlı olabilecek ilaçların yazılması konusunda ısrarcı olmayınız. Altta yatan önemli bir neden saptarsa gerekli işlemleri çocuk hekiminiz yapacaktır zaten.

7- İçeride başka hasta muayene ediliyorken lütfen içeri girmeyiniz. Hiçbir anne baba kendi çocuğu muayene ediliyorken he hiçbir çocuk hekimi hasta muayene ediyorken kapının açılarak içeri girilmesini istemez.

8- Çocuk acili acil olmayan nedenlerle (yeni başlayan gribal şikayetler, yeni başlayan öksürük, bir kez kusma, hafif ateş vb) meşgul etmeyiniz. Gerçek acil hastalara ayrılacak vakitten çaldığınız ve bir gün sizin de kendi çocuğunuzu gerçek acil bir durumla getirecek olabileceğinizi unutmayınız.

9- Muayene odasına anne baba haricinde 8-10 kişi olarak tüm akrabalarla beraber girmeyiniz. Çocuk hekimi çocuğunuza faydalı olabilmek için dikkatinin dağılmaması, rahat nefes alabilmesi, sık sık anne baba dışı kişiler tarafından müdahale edilmemesi gerekir.

Uzm. Dr. Ömer GÜNEŞ
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu