Dr.Özlem İpar

#00218#Akciğer Tm-Özlem İPAR

Selam değerli tüyodaşlarım. Poliklinikte ekran görüntüsü aldığım özellikli grafilerden paylaşıp biraz vaka-cevap yapalım.
82 yaşında erkek hasta ileri kaşektik öksürük, nefes darlığı geçmeyen balgam halsizlik, kolunu kaldıracak gücü olmama şikayeti ile geldi. Tanıları eklicem.
Grafi yorumlarınızı alayım.
Teşekkürler.
Vakaya çok güzel yorumlar, farklı fikirler geldi.
Böylelikle böyle bi göründe aklımıza gelmesi gereken ayırıcı tanıları gözden geçirdik.
Vaka akciğer ca tomografi ile teyit ettik. Zaten grafide dikkatinizi çekmiştir trakea gölgesi sağa şift yapmış. Kitle trakeayı kendine doğru çekmiş. Sağ ac bazallerde plevral effüzyon mevcut.
Göğüs hastalıklarından takipli şimdi.

Vakaya yorum yapan grubumuzdan göğüs hastalıkları uzmanımızın yorumunu da buraya ekliyim.
Teşekürler Mustafa Tosun

“Yeni gördüm. Göğüs Uzm olarak diyebilirim ki:
Muhtemel Zayıf olmasına bağlı genel bir saydamlık artışı var. Yukardan başlarsak trakeada saga yer değiştirme ve trakeada genişleme izleniyor. Trakeabronkomegali diğer adıyla munier kunh sendromu ekstradan bu hastada olabilir. Yer değiştirme acısından Tb sekeline bağlı sağ üst lobda hacim kaybı olabilir. Eski filme bakmak gerekir. Sağ diyaframın yukarı doğru centiklenmesi olayın kronik olabileceğini düşündürür. Tabi sağ orta zonda parankim içind e ekstra saydam bir alan var. Kavite yada kist olabilir. Seviye vermemiş. Cidarı da ince. Sağ hiler kitle sebebi ile gelişmiş bir sağ üst lob atelektazisi olma ihtimali ve görünümün de “golden s sign” dediğimiz golden in ters s işareti tam olarak olmasada gözüküyor. Netice:
1.Tb sekeli (eski filmleri tb öyküsü onemli). Içine yerleşmiş aspergilloma da olabilir. Ama göremedim
2.Sag hiler kitleye bağlı üst lob atelektazisi
3. 1-2 bir arada olabilir
4. Opere olduysa lobektomi sonrası böyle bir görünüm olabilir. Ancak hasta kliniğine bakilirsa bir pataloji olmalı. Lobektomi bu sebeple düşük ihtimal.
Saygılarımla. . .”
Teşekkürler; sevgiyle kalın 

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu