Acil ServisKardiyoloji Olgu SunumlarıOlgu Sunumları

#00184# İnfektif Endokardite Tanı Kotmanın 50 Tonu

Herkese merhabalar.Dün yine çok ilginç olduğunu düşündüğüm ve içinde bence çok önemli mesajları olan bir vakamı sizlerle paylaşmak istedim.Vakanın orijinal olduğunu düşünmem ve önemli mesajlar vermek istemem nedeniyle yazı biraz uzun olabilir;sabırla okumanızı tavsiye ederim..

*44 yaş bayan hasta evde baş dönmesi şikayetinin olması üzerine 112’yi arıyor.112 ekip eve gittiğinde TA:50/40 ölçüyor,dolayısıyla tarafımıza vaka olarak geliyor.

*Hastanın hafif bir baş dönmesi ve baş ağrısı dışında şikayeti yok!

*112 tarafından 1000 cc mayi takılmış,bize geldiğinde TA:70/40,SpO2:100, Parmak ucu Kan şekeri:103,Nabız:92.

*Hasta 1 gün önce de benzer şikayetlerle acil servise başvurduğunu,yine tansiyon düşüklüğü olduğunu dolayısıyla 3-4 saat acilde kaldığını,yapılan tahlillerde idrar yolu enfeksiyonu dışında bir şey bulunamadığını ve İYE reçetesi ile taburcu edildiğini belirtiyor.

*Hastanın GYT(Geçmişe Yönelik Tarama)sine bakıldığında 1 gün öncesinde Hemogram,Biyokimya,Kardiyak enzimleri,TİT,PAAC ve Beyin BT si var. Ve bu tetkikler içinde patolojik sonucu olan yok!

( 1)50/40 tansiyon çok ciddi bir hipotansiyondur.Sebebini araştırmaya çalışmak gerekir! )

*Hastanın eşi Tansiyon düşüklüğü durumunun son 1 ayda 3-4 kez yaşandığını,ve bu durumun strese bağlı olduğunu düşünüyor.Bugünlerde de eşinin artan banka borçlarına kafasını çok taktığını,bu durumun yine bu tarz stres faktörlerinden olduğunu,yapılan tahlillerde bir şey çıkmadığını belirtiyor. 

( 2)Daha önceki 10’dan fazla yazımda Acile mükerrer başvuruların daha dikkatli,daha ayrıntılı değerlendirilmesi gerektiğini belirtmiştim! )

*Hastanın verilen mayilere rağmen yükselmeyen bir tansiyonu var.Açıklanamayan hipotansif durumunun GİS Kanama olabileceği ihtimali için hastaya rektal tuşe atıldı,normal bulaş.1 gün öncesi tetkiklerine göre hemoglobin değerinde düşme yok! 

*Hastada nefes darlığı,göğüs ağrısı vs yok ama altta yatan nedeni bulmaya yönelik hastaya kontrastlı Thorax ve Abdomen BT çekildi.

*BT görüntülerine bakıldığında safra kesesi duvarı diffüz kalın,perikolesistik mezenterik yağlı doku kirli enflame görünümde=A.Kolesistit?
Pelvik bölgede ve perihepatik alanda belirgin batında yaygın serbest sıvı var! (Overyan Patolojiler? Malignite? )

*Hastanın tomografi görüntüleri ile klinik ve labarotauar tetkikleri çok uyumsuz!
Laboratuar tetkikleri temiz,Hastanın batın muayenesi doğal

*Hastayı Genel Cerrahiye konsülte ettim benimle aynı fikirde.Jinekoonkolojik bir malignite mi acaba diye Kadın Hastalıklarına konsülte ettim,Pelvik Mr çektirdiler,anormal sonuç yok. 

*Bu sırada hasta ve eşi önemli bir şeyleri olmadıklarını düşünerek sürekli taburcu etmem yönünde bana baskı yapıyorlar!

( 3) Altta yatan patolojiyi açıklayamadığınızda;ya da kendi iç dünyanızda hastayı taburcu etmeye dair kendinizi inandıramadığınızda bence hastayı taburcu etmeyin  )

*Hastada ne olduğunu bulamamanın düşünceleri içindeyim,Tomografi raporları olsa da kendim de her zaman detaylı bakmaya çalışırım.Raporlarda yer almayan ama benim dikkatimi çeken bir görüntü oldu Hastanın Vena Cava çapının geniş olduğunu farkettim,

( 4) Hastalarınızı değerlendirirken bütün tetkiklere ve görüntülere mutlaka siz de detaylıca bakın!)

*Acilde eko usg yapayım belki burdan bir şeyler çıkar diye düşündüm.EKO daki görüntüyü çok anlamlandıramadım,ama normal olmadığının farkındaydım,Son olarak Kardiyolojiye de konsülte ettim.Kardiyoloji hekimi tarafından yapılan ekoda vejetasyon görüldü.

SONUÇ=İNFEKTİF ENDOKARDİT 

(Eko görüntüsünü aşağıda paylaşıyorum)

 

Hasta Kardiyoloji Servisine yatırılarak TEE planlandı.

Bütün bu altta yatan sebepler İnfektif Endokardite mi bağlı kesin olarak bilinmez ama hastanın bir şekilde eve gitmeyeceğini düşünmeniz en azından İnfektif Endokardit gibi önemli bir tanıya ulaşmayı sağladı.

Enes Güler

Gezmeyi seven,müzik,basketbol,yüzme ve adreanlinle iç içe olan,eşine ve işine aşık,acile gönül vermiş bir acilsever
Başa dön tuşu