Olgu Sunumları

#00183# Acilde “Enteresan” Bir Vaka

*Acil öyle garip bir yer ki,her geçen gün başınıza farklı bir olay gelebiliyor.Ya da Tıp kitapları ve Bilim o kadar yetersiz ki;öğrendiklerimizin dışında bizi şaşırtan o kadar çok anı bırakıyor bizlere…

*Daha önceden yaşadığım ve bu grupta aktarmak istediğim vakaları yazarken başlık kafamda belirirken bu vakada ne desem bilemedim doğrusu.Daha önce ”Troponinle Pankreas Ca Tanısı Koyma” başlığıyla bir yazım vardı belki de ondan esinlenerek ”Bel ağrısı ile gelen hastaya Meme Ca Tanısı Koyma” diyebiliriz uzunca 

*Bel ağrısı ile Acil servise gelen hastalarının %99’u DicMus orderı alır; peki ya %1’i … Gelin birlikte bakalım

* Bütün vital bulguları stabil olan 44 yaş bayan hasta Acil servise bel ağrısı ile başvuruyor.Hastada travma öyküsü sorgulanıyor,olmadığı belirtiliyor.
(1) İçinde ”ağrı” kelimesi geçen hastalara mutlaka travma öyküsü sorgulanmalıdır

*Hastaya ek şikayeti olup olmadığı soruluyor;hasta ek olarak öksürük şikayeti olduğunu da ancak onu şu an bel ağrısının daha çok rahatsız ettiğini beyan ediyor.
(2) Hasta hangi şikayetle başvurursa başvursun 5 saniyenizi alacak ek şikayeti mutlaka sorgulayınız

*Hastanın solunum seslerinin bilateral olağan dışı olması üzerine hastaya PAAC grafi isteniyor.(PAAC grafisini aşağıda paylaştım.)

-PAAC de bilateral dens alanlar mevcut,sağ meme dokusunun yine sola göre oldukça büyük olduğu dikkat çekiyor.Efüzyon?Pnömoni?Metastaz? gibi düşünceler aklımızda belirmeye başlıyor.Meme postürel mi diye düşünürken hastanın anamnezi derinleştirildiğinde ve zorla da olsa meme muayenesi amaçlı inspeksiyon yapıldığında dramatik bir görüntü karşımıza çıkıyor malesef.
(3) Akciğer Grafisi gibi röntgen görüntülemelerinde parankim doku kadar,yumuşak doku,kemik ve vasküler yapılar da incelenmelidir

*Hastaya kilo kaybı sorgulanıyor,son 6 ayda yaklaşık 10-15 kilo kaybı olduğunu ama zayıfladığını düşündüğünü belirtiyor.

Kilo kaybı,Sağ meme dokusunun makroskopik görülecek kadar büyük ve sert olması( eşi veya kendisi nasıl farketmedi veya umursamadı,bu kısım da çok farklı bir konu ) PAAC grafisinde Akciğer dokusunun metastatik görünümde olması ve bel ağrısı (vertebra met? ) hastaya hemen hemen tanı koyduruyor.

*Hastaya çekilen Tomografide malesef acı gerçekle hasta ve hekim net olarak yüzleşiyor:
-Sağ meme dansitesi heterojendir.Malignite?.
-İnceleme alanına giren sağ aksillada büyük ,sol aksillada daha küçük olmak üzere çok sayıda muhtemel lenf nodu ile uyumlu yumuşak doku kitleleri mevcut.
-Mediastende büyüğü sol hilusta patolojik boyutta ve görünümde lenf nodu mevcut.Bulgular maligniteyi düşündürüyor.
-Plevral yapraklar arasında sağda 55 mm çapa ulaşan effüzyon mevcut.
-Sağ akciğerde büyüğü orta lobda lateralde ,sol akciğerde üst lob lıngulada ve çok sayıda nodüler kitle lezyon mevcut.
-Kemik yapı heterojen dansitededir.
-Sağ hemitoraksta ve 8. kotlarda daha belirgin olmak her iki hemitoraksta kotlarda litik ve ekspansil kitle lezyonlar mevcutur.Metaztas?.
Sağda 10. kotta posteriorda fraktür hattı mevcutur.
(Tomografi görüntülerinden kesitsel fotoğrafları aşağıda paylaşıyorum.)

SONUÇ=MEME CA,YAYGIN METASTAZ

Daha önceden Acil serviste Miyaljik Bel ağrısına yaklaşım tüyolarını ”BELİM ÇOK AĞRIYORR DOHTORR” başlığıyla yazmıştım.

Yani BEL AĞRISI VAR BEL AĞRISI VAR diye yazımı noktalıyorum;esen kalın..

Enes Güler

Gezmeyi seven,müzik,basketbol,yüzme ve adreanlinle iç içe olan,eşine ve işine aşık,acile gönül vermiş bir acilsever
Başa dön tuşu