Travma NotlarıTravmatik Olgu Sunumları

#00182# Kahraman Bir Pratisyen

*Acile gönül vermiş,her gün bilgisine bir yenisini katmak,meslektaşlarıma,ülkeme ve insanlığa bir nebze olsun katkı sağlamaktan öte gayesi olmayan,eğitime muhtaç,öğrenmeye aç kendince bir Hekimim.

*Acil Tıp Uzmanı değerli abim Sıtkı Sarper Saglam ile tanışmamızdan beri bu ortak gayede buluşarak bir şeyler üretmeye çalıştık,halen de ciddi anlamda çabalıyoruz.Grubumuzdaki ve Ekibimizdeki her bir yazarımız ve yol arkadaşımız da bence birbirinden kıymetli şahıslar..

Hiçbir pratisyenimiz kendisini yalnız ve çaresiz hissetmesin diye 7/24 online olan, hasta danışabilme ve bilgi aktarımı yapılabilmesi için, güzel insanlar tarafından kurulan ”Acil Gücü Vol.1-…-16” Whatsapp gruplarında ben de elimden geldiğince yer almaya,bilgilerimi de aktarmaya çalışıyorum.

*Bu sabah nöbet çıkışında Mardin Kızıltepe Devlet Hastanesinde görev yapan bir kardeşimin whatsapp grubuna attğı bir vakayı okudum.O kadar çok etkilendim ki vakasından bu gruptaki herkesin bunu bilmesini istedim.Kendisiyle irtibat kurdum,sağ olsun o da seve seve bunu kabul etti. Ben vakasını aktarmadan önce Seyhmus Baras kardeşime huzurlarınızda bir birey olarak teşekkür etmek istiyorum.Bu hasta birimizin kardeşi,evladı,akrabası da olabilirdi👏👏

GELİN VAKASINI BU DOKTORUMUZUN AĞZINDAN DİNLEYELİM:

”14 yaşında böcek ısırması şikayeti ile gelen hasta
Yataktayken ani ağrı şikayeti ile uyanıp acile getiriliyor ailesi tarafından sağ suprarenal bölgede sırt tarafında böcek ısırığı da belli. Hastada nefes darlığı ve ağrı şikayetleri mevcuttu
Avil+dekorT
Nebül bronkodikatatör ted sonrası rahatlaması için buz tedavisi de yaptım.
Hastanın yakını hocam hastamız rahatladı gidebilir miyiz diyince hastayı görmek istedim. Nefes darlığı yoktu nefes alıp verirken ağrısı oluyordu. Dik durma eğiliminde olduğunu farkettim.
Böceği görüp görmediğini sorguladım görmediğini söyledi.
Hastaya PAAC çektirdim ve sonuç=Sağ sinüsün hemen altında dikiş iğnesi mevcut karaciğere saplanmıştı
(İğnenin giriş yeri gerçekten böcek ısırması gibi görülüyordu) ”

Hastaya ait Röntgen Grafisi aşağıda paylaşılmıştır.

***Arkadaşımız diyor ki: ” Abi gece saat 03:30’da Genel Cerrahi Doktorunu aradım,hastayı sabah değerlendireceğini belirtti.Ben de İğne daha da içeri yönde hareket etmesin diye buzdolabındaki mıknatıslı magneti alarak çocuğun giriş deliği bölgesine sabitledim,işe yarar mıydı bilemiyorum,ama elimden bu geldi.”

-Sizler ne düşünüyorsunuz bilemem ama ben böyle insanın alnından öperdim,Kardeşimizin emeğine koca yüreğine sağlık,ne diyelim👏👏👏

Enes Güler

Gezmeyi seven,müzik,basketbol,yüzme ve adreanlinle iç içe olan,eşine ve işine aşık,acile gönül vermiş bir acilsever
Başa dön tuşu