Acil ServisDoktor GözündenDr.Enes GÜLERDuyurularSerbest Paylaşımlar

#00168# EM-D@TE NEDİR?

Öncelikle EM-D@TE projesi Türkiye’de Acil Tıpta çığır açacağına inanılan çok orijinal bir projedir.Bu projenin detaylarını siz değerli takipçilerimizle paylaşmadan önce EM-D@TE çıkış sürecinden bahsetmek istiyorum.
Daha önce Sarı Seron ve AHT ekipleri tarafından Kayseri ve Rize’de Acil Günleri düzenlendi.Son sınıf Tıp Fakültesi öğrencileri ve Pratisyen Hekimler tarafından yoğun ilgi görmesi ve yenilerinin düzenlenmesi için ciddi taleplerin fark edilmesiyle bu alanda yeni bir oluşuma ihtiyaç duyulduğu kafalarda netleşmiş oldu.

Yaptığımız anketler Tıp Fakültelerinden yeni mezun olan hekimlerin ve Pratisyen hekimlerin kendilerini mesleki anlamda yeterli hissetmediklerini ;ayni zamanda Acil anksiyetesi içerisinde olduklarını gösterdi.

          

 

Tamamen amatör ruhla ve iyi niyetle başlatılan ilk acil günleri Kayseri Eah Acil Tıp Uzmanı Uzm.Dr.Sıtkı Sarper Sağlam’ın yoğun emekleriyle Kayseri’de gerçekleşti ve son günkü son derse katilim dahi >%80 oranındaydı.

 

 

 

 

Kayseri’den sonra Rize Eah Acil Tıp Asistanı Dr.Enes Güler’in girişimleri ve Doç.Dr.Özlem Bilir’in katkılarıyla 2nci organizasyon Rize’de gercekleşti yaklaşık 25 farklı şehirden 250’ye yakin pratisyen bu organizasyona katıldı.3 gün süren Acil Günleri ATUDER Derneği ile Acil Tv’ den canlı olarak yayınlandı.50.000 üzeri kisi tarafından canlı yayınlar takip edildi.Yine Kayseri gibi Rize’deki derslere katılım oranları neredeyse %100’e yakın orandaydı.

Aynı zamanda bu günlere katılan hekimler arasında çok güzel arkadaşlıklar ve kaynaşmalar yaşanarak Hekimler arası harika bir diyalog yakalandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                

 

Bütün bu başarılardan sonra gönüllü Acil Uzmanlarından oluşan 15 kişilik ekip bu etkinlikleri proje haline getirerek EM-D@TE çatısı altında birleşmeye karar verdiler.

Bu ekip içerisinde aciltıp.com kurucusu Uzm.Dr.Çağdaş Can; acilbook.com kurucusu Uzm.Dr.Yasin Yıldız ,taburcu.net kurucularından Uzm.Dr.Ömer Faruk Aydın gibi süpriz isimler yer almaktadır.

Dinamik olan bu ekip projenin ismini ”Acil zamanı,Dinamik Acil Tıp Eğitimi” ibarelerini içeren EM-D@TE olarak belirlediler. 

Bu projeyle bu  zamana kadar hiç yapılmamış yapılacak!

 

PEKİ BU PROJENİN MİSYONU NEDİR?

  • Türkiye Acil Servisleri’nde çalışmaya başlayan hekimlerin, hekimliğe, çalışma hayatına, acil servislere uyum sürecini hızlandırmak, kariyer gelişimlerini desteklemek, bilgiye ulaşmanın yollarını göstererek, kendilerini alanda yalnız hissetmelerinin önüne geçmek. Acil Tıbbın marka değerini artırmak.

VİZYONU NEDİR?

  • Türkiye’deki bütün acil servis hekimlerine ulaşarak, özellikle acil servisteki ilk yılını doldurmamış hekimlere yönelik çalışmalarla, onların alandaki eksiklerini gideren, gerektiğinde psikososyal olarak destekleyen bir çalışma grubu olmak.

 

 

                                                          

 

FARKLILIKLAR

Bu projede daha önceleri olmayan çok sayıda orijinal konular da olacak,bunlardan sadece bazıları:

-Saldırgan Hastaya Yaklaşım

-Nefes ve Nöbet Egzersizleri

-Zor Hasta ile İletişim

-Zor haber verme

-Finansal başa çıkma…Gelir/Gider dengesini ayarlamak

-Konsultasyon nasıl istenir?

…. ve daha nice farklılıklarla

Şimdilik içeriğiyle alakalı çok detay bilgiler vermek istemeyen bu proje katılanları şaşırtıp heyecanlandıracak eminim.

3 ayda 1 kez, yılda 4 kez olmak üzere tasarlanan EM-D@TE ürünleri piyasaya çok yakında bomba gibi giriyor,bekleyin lütfen…

 

Enes Güler

Gezmeyi seven,müzik,basketbol,yüzme ve adreanlinle iç içe olan,eşine ve işine aşık,acile gönül vermiş bir acilsever
Başa dön tuşu