Doktor GözündenDr.M.Burak ÖLMEZSerbest Paylaşımlar

#00165#Mesengerden ; DÜŞME

MESENGERDAN ; DÜŞME

“Ben de Doğu Anadolu’da ilçe devlet hastanesinde çalışıyorum başımdan geçen bir vakayı paylaşmak istedim.
9-10 yaşlarında erkek çocuk hasta bisikletten sırt üstü düşme nedeniyle getirildi. Genel durumu iyi. Bilinci açık. Oryante, koopere. Nörolojik muayenesi de olağan. Ense sertliği yok. Inspeksiyonda oksipital bölgede 1*1 cm boyutlarında açık yarası var. Çekilen direkt grafiyi de paylaşacağım. Açık yara derindi, temizlerken yaklaşık 1*1,5 cm boyutlarında taş parçası çıkardık, suturu atılıp pansumanı yapıldı. Çocuğun hafif bir baş ağrısı var. O kadar obsesifim ki içim içimi yiyiyor.O sırada da bir kaç arkadaşımla konuşuyorum ya özlem o düşmenin etkisiyle ağrıyordur bir şey olmaz diye sakinlestirmeye çalışıyorlar. Çalıştığım hastanede de sadece hemogram biyokimya ve direkt grafi var. Takip ettim falan yok içim rahat etmedi sevkini gerçekleştirdim. Ust merkezde çekilen kranial bt’de öğrendim ki kafa tabanı çökme kırığı. Nrş yoğun bakıma devretmisler.
Bir paylaşımda hekim arkadaşlardan biri şöyle demişti “şüphe nura götürür” Ben de o arkadaşlarıma bu lafı söyledim tabi )”

DN; Kafa tabanı çökme kırığı ? Tanısı farklı olabilir diye düşünüyorum.(kafa ustu dusse belki diyecegim occipitalde tanimlanan yaraya gore on tani ? Geldi )boyle durumlarda dusme şeklini sormak-sorgulamak çok önemli.bisiklet sürerken sırt üstü düşmek için ayrı gayret gerekir mesela (bisikletin ön tekerleğini kaldırmaya çalışması gibi ) bir de bisikletten düşmemek gibi (farklı bir durumdur yalan söylenebilir) bu şekilde yarası olan düşmeler de hele de sevk edilecekse adli açmakta fayda var.Tetanoz aşısı unutulmamalı. Ayrıca düşmenin kinetiği (şiddeti çok önemli ) düz yolda düştü ile, araba çarptı düştü farklılığı gibi.Bir de indirekt kafadaki yaranın derinliği,vücudun diğer bölgelerinde lezyon var mı incelemekte fayda var.Bu hastada öncelikli durum zaten kafa travması o yüzden BT olmayan hastanelerde bu şekilde derin yarası olan hastayı takip etmekte (6 saat müsahade ) duruma göre (gks dususu, bilinc durumu vs)sevk etmekte fayda var.Ayrica tam ortopedik muayene (ortopedi stajında sizlere ogretmişlerdir diye düşünüyorum,biz de öğreten olmamıştı 😊umarım sizde ogretmişlerdir )eklem açıklıklari tam mi? Belli bölgelere basınca ağrı hassasiyet var mı ? Darbe alan yerlerin düz grafilerini almak gerekir.112 bu gibi hastaları boyunluk ile getirmelidir.Servikal grafi de anormallik görülmez ise açık yarası yok ise ( bu hastada var o yüzden çıkarmamalı) çıkarılabilir.Biz de acile ayağını hızlı atmak için kucaklayıp getirdikleri için malesef çok riskli bir durumdur dikkat etmek gerekir, ayrıca 112 deki paramedik arkadaşlara bilgi vermek gerekir (farklı şekilde getirilirse) , bana kucaklayip getirdi 112 doktorlu ekip o yüzden söylüyorum paylasan doktor hanima teşekkürler iyi çalışmalar arkadaşlar

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu