Duyurular

#00159#Adli Rapor Püf Noktalar

Adli rapor kime, ne zaman, nasıl?
Pediatri tuyolar da bir arkadasin sorusu uzerine adli rapor uzerine konusalim beraber..
Olgu: 17 yas E arkadasi ile tartismasi sonrasinda vucudunda birkac yuzeysel siyriklari olmasi uzerine acile ailesi ile birlikte basvuruyor(hayali bir olgudur’ bu cumledeki alti cizilecekler ergen yas ve aile ile basvuru).Muayenede basit tibbi mudahale ile giderilebilecek yaralanma ve hayati tehlikesi de olmayan bir durum oldugu saptaniyor.Adli acalim mi?

Yanıt: Böyle durumlarla karşılaşma olasıdır arkadaşlar ergen yaş grubunda ve aile adli açmanızı istediği kadar açmayın poliste kaydı ve olmasın tarzı koruyucu tarafa da geçerek sizi yönlendirmeye çalışabilir.Adli açılması demek konuyu polis ile paylaşarak durumu bildirir raporunuzu da tutarak sonrasında dosyayı kapatmanız ile son bulur.Hastanın şikayetçi olup olmaması sadece karşı taraf ile ilgili polis prosedürünü belirler.kolluk kuvvetleri bazen yazı çizi işi çıkmasın diyerek hocam şikayetçi değilmiş şekli ile sizi yönlendirebilir. Bu durumlar etki ve tepki durumları olduğundan karşı taraf şikayetçi olabilir veya muayene ettiğiniz kişi sonradan fikir değiştirebilir.Böyle durumlarda sizin ters köşe olmamanız için kaydı adli olarak açarak muayene bulgularını yazıp basit tıbbı müdahale ile giderilebilir şekli ile raporu kapatmanızda fayda var.Aileye de bu durumu bu şekli ile anlatırsanız sizi destekleyeceklerdir.

Adli rapor “Nasıl” kısmı ?
Yorumdan ek soru ;18 yas altı darp söz konusu. Aile ile başvurmuş. Aile beyanına ne kadar güvenebiliriz? İstismar olabilir mi?

Evet “nasıl” tutacağız kısmına gelelim.Adli rapor da her klinik muayenede olduğu gibi anamnez kısmı çok önemli. Hastanın beyanı çok önemli.”Beni darp ettiler” dediyse ne zaman, ne ile vs kendi dilinden yazıyoruz.”örneğin hasta beni sopa ile dövdüler sağ koluma sol bacağıma vurdular.Eli ile de başıma vurdular” gibi. Olayın sıcaklığı ile unutabileceğinden ve zaten yapmamız gerektiğinden genel muayenemizi yapıyoruz.Söylediği şikayeti ile uyumlu gözle görünür ekimoz , laserasyon , abrazyon var ise tıbbı dil ile belirtiyoruz.örneğin hastanın sağ kolunda lateral kısmında 5*3cm ekimotik lezyon mevcut (burada önemli nokta sopa ile job ile şeklinde jobun markası bile çıksa BELİRTMEMENİZ. Siz sadece yarayı ve morluğu tarif edeceksiniz.Gerekirse ileri inceleme BT ve istenebilir (kafa travması ve için ) bu arada adli geldi ayaktan hasta hemen yazıp yollamak durumunda değilsiniz .Kolluk sıkıştırabilir.Örneğin kafa travması,ama ciddi değil 2 saat gözleme alabilir geçici raporu sonrasında yazabilirsiniz sözel olarak da polis-savcı vs belirtebilirsiniz.Hasta ciddi ve acil tomografi ihtiyacı var ise sevk kısmınasevki gerek görüldü neden olarak da ileri inceleme (tomografi ihtiyacı ) şekli ile belirtmelisiniz.Yukarıdaki soruya bağlar isek bu durum bir istismar olabilir tabi ki o yüzden muayene hasta ile yalnız yapılmalı şüphe var ise sorulmalı gerekir ise geçici raporun kati rapora dönüşmesi için önerilerinizde ilgili branş (adli tıp, kadın doğum ve ) belirtilmeli. özetle durum resmi olarak muayene ile birlikte kayıtlara geçmiş olur 2 sene sonra o gün darp değil istismardı denir ise size sorulduğunda 2 sene önceki bulguları “hatırlamanız” imkansızdır.O yüzden söz uçar yazı kalır .Böyle durumlarda açığımız bulunursa ceza vermekten çekinilmez hukukta.Soru ve katkı için yorum kısmına yazınız.İyi çalışmalar

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu