Acil ServisDoktor GözündenDr.Enes GÜLERDuyurularSerbest Paylaşımlar

#00152# SARI SERON NEDİR?

Sarı Seron oluşumu ilk olarak 2016 yılı Nisan Tusuyla aktivize oldu.Acile gönül vermiş bir avuç insanın Acil Tıp Uzmanlığını seçme sürecinde kurduğu Whatsapp grubuna  hayatını Acile adayan kişilerin belki de başında gelen Uzm.Dr.Sarper Sıtkı Sağlam’ın girmesi ve bu whatsapp grubunda yolların kesişmesiyle başladı her şey.

Bundan sonra olacak şeyleri o gün o ilk gruba girenler dahi tahmin etmiyorlardı muhtemelen.Acil Tıp Uzmanlığı seçmeyi düşünenler için facebook üzerinden iletişim kuran Furkan Uzun ve Enes Güler bu whatsapp grubunun ilk kurucuları ve öncüleriydi.Bu whatsapp grubuna ”sarı seron” ismini ilk koyan da şu an Kocaeli Üniversitesinde Acil Tıp Asistanı olan Dr.Furkan Uzun oldu.

Daha sonra ”Acil” ve ”Tus” gibi 2 kelimenin yan yana gelmesi Sarper Sıtkı Sağlam demek olacaktı 🙂

Kayseri EAH Acil Tıp Uzmanı Sarper Sıtkı Sağlam’ın da bu whatsapp grubuna girmesiyle olay çok keyifleniyordu.Tusa girmiş tercih sürecinde olan yaklaşık 250 Tusiyer ve SSS ile sabahlara kadar süren ve gün içerisinde on binlerce mesajlaşma trafiği başlıyordu.

İlginç bir şekilde birbirini daha önce tanımayan insanlar sanki 40 yıldır birbirlerini tanıyor gibilerdi. Bütün bu oluşumların temelindeki anahtar kelime SAMİMİYET’di muhtemelen.

Grupta muhabbet,dertleşme,tercih süreci,ve yardımlaşma hakimiyetti.Daha önce birbirini hiç tanımayan ve sadece 1 haftadır aynı whatsapp grubunda olan Enes Güler, Yekta Anıl Güllü’yü Trabzonda evine davet etmiş ve 3 gün boyunca Doğu Karadenizi gezmişlerdi.

           

 

 

 

Günler geçtikçe grup içinde samimiyet artıyordu.Muhabbetler daha da keyifli hale geliyordu.Adeta bağımlılık yapıyordu sarı seron whatsapp grubu; günün yarısı bu grupta yazışmakla geçiyordu.

Daha sonra Ramazan ayı içerisinde Sarper Sıtkı Sağlam gruptakileri iftara kendi evine Kayseri’ye davet ediyordu.Birbirini hiç tanımayan insanlar farklı şehirlerden sadece bu whatsapp grubunun samimiyetine inanarak Kayseri’ye iftar yemeğine geliyordu.

   

              

Sarper Sağlam ve kıymetli eşinin şahane misafirperverliğiyle harika bir buluşma gerçekleşmişti.Gruptakilerin daha çok kaynaşmasına ve birbirlerini daha iyi tanımalarına vesile olan iftar programında inanılmaz eğlenilmişti.Hatta birbirini hiç tanımayan insanların bu buluşmasına Malatya’dan gelmek isteyen şu an Gaziantep Üniversite Acil Tıp Asistanı olan Dr.Elif Sinanoğlu’nun babasına organ mafyası olmadığımızı anlatmak için Sarper abi Elif’in babasıyla konuşmuştu 🙂

Bu güzel buluşmanın ertesinde Esen Aytuğ Sarıoğlu,Enes Güler,Özge Bakışkan ve Selin Şahin Nevşehir Kapadokya bölgesini de gezmeye gitmişlerdi.

 

 

  

 

Sarı Seron ismi oldukça özümsenmişti artık,güzel bir ekip olmuş artık her şeyimizi bu güzel dostlar grubunda paylaşıyorduk.Sarper Sağlam grubun abisi olmuştu.Kayseri’ye yolu düşenler mutlaka bir de Sarper Sağlam’ın yanına uğruyordu.

 

Tus tercihleri açıklanıyordu ve bu gruptakilerin %80 i grubun da harika enerjisiyle Acil Tıp Asistanı oluyordu ve Acil Camiasında belki de harika bir sinerjinin ilk adımları atılmış oluyordu.Dostluklarını hiç kaybetmeyen günden güne ailesine yeni asistanlar,Acil hekimleri katan bu kitle artık bir aileden öte sağlam bir oluşum halini almıştı spontan olarak.Bu süreçte Dr.Furkan Uzun nöbetefem adında radyo frekansı açıyor ve sabahlara kadar nöbetçi olan Acilcilere moral destek veriliyor,orada mubabet edilerek deşarj sağlanıyordu.

Daha sonraları iş yoğunluğundan malesef bu radyo programımıza bir virgül koyduk;ama gönül bağlarımız sıkı şekilde yerli yerindeydi.

Sarı Seron artık Acil Sarı Seron olarak her tusta Acil Yazmayı düşünenlere Acil Tıp’ı artılarıyla eksileriyle en iyi ve en samimi anlatan oluşum oldu. Tusiyerlik sürecinde burada tanışanlar gittikleri sempozyum,kongre ve eğitimlerde yan yana gelmeyi ihmal etmiyorlardı,çünkü artık her sarı seronlu onun ailesiydi.

           

             

Acil Sarı Seron Ailesi birbirini o kadar sahiplenmişti ki,aynı ortamda bulundukları her yerde yan yana gelme iç güdüsü oluşmuştu 🙂

Sonraki sarı seron gruplarına katılarak şu an Antalya Eah Acil Tıp Asistanı olan Mesut Abacı ailesiyle Antalya’da tatildeyken Enes Güler ve eşiyle karşılaşınca bile Sarı Seron dostluğu devreye girmişti.

 

Acil Sarı Seron artık gerçekten her yerde.Acil Tıp camiasının tanıtımını yapan,Acil Tıp  branşını kalkındıran,en iyi şekilde temsil eden,Acil Tıp’ı sevdiren adeta dirilten değil şahlandıran oluşum haline gelmiştir.

Bugün bu oluşumun kuruluşu ve yaşanan süreçleri aktarmaya çalıştım.Bu 2 yılllık süreçte acil sarı seron ile başlayan maceramızda acilsariseron instagram sayfası kurarak tüm Türkiye Acillerine ulaştık.

Yine Acil Hekimine Tüyolar Facebook Grubu kurarak sadece doktorlardan oluşan yaklaşık 30.000 kişilik hekim kitlesiyle tıbbi bilgi,fikir alışverişi ve dayanışmasını sağladık.

Katkı verdiğimiz bilgilere ulaşımı kolaylaştırmak adına ve üyelerden gelen istekler üzerine Taburcu.net internet sitesi açtık.

5 adet Sarı Seron Whatsapp grubu ilk günkü vazifesini daha güçlü bir şekilde yürütmektedir.

Bu süreçte Acil Pratisyen Hekimlerimizi de unutmadık ve onlara yalnız olmadıklarını ve her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmek adına Acil Gücü VOL.1,2,3,….15 Whatsapp Grubu   açarak 15 adet w.app grubuyla online vaka,hasta sorma grupları açılmıştır.

Yine Acil Tıp Uzmanlığı seçecek olanlar için kendi branşında belki de en efektif branşını anlatan bölüm olarak Acil Sever Tusiyerler Facebook grubu kuruldu.

Aktarımlarımızı canlı yapmak,her yere ulaşabilmek amacıyla ilki Kayseri’de ikincisi Rize’de gerçekleşen üçüncüsü de İstanbul’da planlanan Acil Günleri Sempozyumu etkinlikleri düzenleyerek canlı yayın destekli eğitim vermeye başladık.

NE DİYEYİM İYİ Kİ KURULDUN SARI SERON!

Enes Güler

Gezmeyi seven,müzik,basketbol,yüzme ve adreanlinle iç içe olan,eşine ve işine aşık,acile gönül vermiş bir acilsever
Başa dön tuşu