Doktor GözündenDr.M.Burak ÖLMEZSerbest Paylaşımlar

#00141#Acil İlaçlarını Tanıyalım (Vademecum)-7 Ventolin Nebül

VENTOLİN NEBÜL

Dikkat çekilecek Noktalar:

-Genellikle hipoksik durumlarda  kullandığımız(astım,koah alevlenmeleri) salbutamol nebül,bazen yan etkisinden de faydalanılarak hiperkalemide de uyguluyoruz.

-Etkisi hızlı başlar (5 dakika içinde),4 saat kadar sürer (kısa etkilidir).

-Tirotoksikozlu hastalarda dikkatli verilmelidir

-Tedavi ile potasyum anormallikleri (hipokalemi ) olabileceği,buna bağlı semptomlar görülebileceği şüphelenilmesi halinde tedavi sonrası kontrol bakmak gerekebileceği bilinmelidir

-Normal yaşamda da inhaler formunu kullanan hastalarda ellerde tremor yapabilir.(Sorulursa bilinmesinde fayda var)

Taşikardik etkisi olabilir.Hipoksiye bağlı kompansatuar taşikardisi olan hastalarda daha fazla taşikardi yapar diye çekinilmeden verilmelidir. Hipoksi düzelir ise taşikardi de düzelir.(kardiyak sıkıntısı olmayan hastalarda)

Paradoksal bronkospazm olur ise (nebül verildikten sonra wheezing artar,spo2 artacağına düşme eğilimine girer ise ) farklı moleküle geçilmelidir.

-trisiklik antidepresan veya MAO inhibitörü kullananlarda,hastanın ayrıca hipertansiyonu var ise agreve edebilir.

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu