Güncel Başlıklar
Ana Sayfa / Acil Servis / #00137# Difenbahya Bitkisi ile intihar girişimi…

#00137# Difenbahya Bitkisi ile intihar girişimi…

Tropikal bir bitki olan “Difenbahya” evlerde sıklıkla süs amacı ile yetiştirilir. Temas sonrası cilt bulguları ön planda olmak üzere, zehirlenmelerinde oküler ve gastrointestinal bulgular gelişebilir. Ağız yoluyla alım sonrasında sıklıkla mukozalödem ve alerjik reaksiyonlar gelişebilir.

Literatürde sıklıkla küçük çocuklar ve evcil hayvanlar tarafından kazayla maruziyetten bahsedilmektedir. Bu vakamızda ise 48 yaşında bilinen kronik psikoz tanısı olan ve özkıyım amacıyla yaklaşık 12-14 adet Difenbahya yaprağını (süs bitkisinin tamamını) etil alkolle birlikte yiyen kadın hastadan bahsedilmektedir.

Alımdan sonraki  4. Saatte yakınları tarafından acil servise GKS 13-14 olarak getirilen hasta, kliniğimizde yaklaşık 96 saat süreyle takip edildi. Gelişindeki rutin tetkiklerinde metabolik ve respiratuvar asidoz bulguları olan hastanın yaygın eritematöz cilt döküntüleri ve oral mukozada ve dilde yaygın ödemi mevcuttu. Steroid, antihistaminik ve PPI tedavisi uygulanan hastanın takiplerinde klinik bulguları geriledi. Ek patolojik bulgusu gelişmeyen hasta, takibin 4. günü sonunda kontrol önerileri ile psikiyatri görüşü alınarak taburcu edildi. 1 Hafta sonra kontrole çağrılan hastanın herhangi bir patolojik klinik ve laboratuvar bulgusunun olmadığı görüldü.

Her ne kadar bu vakada ciddi patolojik bulgu gelişmemiş olsa da literatürde, fazla alımlarda özefajit, özefajial fistül ve allerjik reaksiyonlara bağlı ciddi havayolu obstrüksiyonu gelişen vakalar bildirilmiştir. Bu hastaları erken dönemde taburcu etmeyip yakın takip ve oral alımın kısıtlanmasının mortalite ve morbidite üzerine olumlu etkiler sağlayabileceği görülmüştür.

Difenbahya maaruziyeti olan hastalarda özkıyım amaçlı alım mutlaka sorgulanmalı ve allerjik reaksiyonlar dışında özefajit ve fistül gibi geç dönemde gelişebilecek komplikasyonlar da akılda bulundurulmalıdır. Ayrıca özkıyım amacı ile olmasa bile özellikle ev kazalarında ve küçük çocukların maruz kaldığı durumlarda adli bildirim yapılması da unutulmamalıdır.

Hakkında OmerFaruk

Site Yönetici - Admin

Buna Da Göz Atın

#00491#SİNAPS OLUŞTURMA -13 Kronik şikayetlerde ileri inceleme gerekebilir

  *Kronik şikayetlerde ileri inceleme gerekebilir …Genç hastada olmaz denemeli..Önyargılı olmamalı. Bugün gelen Almanya da …

#00490#SİNAPS OLUŞTURMA -12 İLK İSTENECEK TETKİK NE OLABİLİR?

Olgu:70 yaşında E hasta ani başlayan üst karın ağrısı şikayeti ile geldi.EKG çektik ,normal o …

#00489#SİNAPS OLUŞTURMA -11 ÇEMİŞGEZEK DE ÇALIŞSA İDİN -DEHİDRATASYON

  Sabah gelen hastam üzerinden hatırlatma, tetkik imkanı olmayan yerde çalışıyorsanız; Hastanın dehidratasyon durumu açısından …

Bu Uygulama Hayat Kurtaracak!

Hekimler Arası Tıbbi İletişim Platformu: HippocrApp

Hekimler arasında konsültasyon ve iletişimi sağlamak amacıyla ios, web, android ortamlarında geliştirilen, tıp ve diş hekimliği sektöründe hizmet veren tüm hekimlerin tıbbi iletişim sorunlarına çözüm olacağı öngörülen bir platform olarak hazırlanan HippocrApp ile ilgili Op.Dr.Fahri Yılmaz ile gerçekleştirmiş olduğumuz röportajı İçin TIKLAYIN