Nöroloji Olgu SunumlarıOlgu SunumlarıSerbest Paylaşımlar

#00118# Hocam yürüyemiyorum..

“Hocam yürüyemiyorum “
Eren hocanın vakasından sonra aklıma geldi..
Yıl 2009-2010,saat 23.00 civarı acil yükü biraz azalmıştı hatırlıyorum..oh biraz dinlenirim derken; tekerlekli sandalyede arkadaşı/ları ile beraber  30 lu yaşlarda erkek hasta acil kapısından görüldü ,telasli bir ifade ile “hocam yürüyemiyorum” diye, ben sormadan söyledi .Simdi yerime kendinizi koyun ,genc hasta da “ne alaka yahu” diye aklimdan olası ön tanıları geciriyorum.Hızlı bir nörolojik muayene yapıyorum, cidden üst ekstremite 4/5 kas gücü, bacaklar 1/5 diyeceğijm.Durup dururken ne oldu da böyle oldu.SVO desem üst ekstremiteyi pas geçip altı niye tutsun, nörolojik tm olsa ani böyle akut bulgu verir mi? Aklımda deli sorular ?

Genel muayeneden geçiriyorum.Kalbi dikkatli dinliyorum,ufurum? nabız? aritmisi? vs var mı bakıyorum.Yok..Herhangi patolojik bulgu yok ekstradan .Ekg cektirelim.Ekgde de birşey yok.Rutinleri aldırıp tomografiye yönlendiriyorum.

Paraplejik bulgu ile gelmis ne bulacaksam.Olsun beyin sinir hatlarinin merkezi,elimde baska tetkik yok zaten.

Hastanın  tomografiside çekildi gidip bakıyorum.kanama bulgusu vs yok.Haydii.Ne oldu bu adama? Elimdeki tüm imkanları kullandım ön tanı bile koyabilecek bir veri yok.

Hastanın rutinleri çıksın bir bakalım,bu arada üniversiteyi de aradığımı hatırlıyorum.Nöroloji ile görüştüm,hastaya MR gerekebilir şeklinde bir önerileri olmuştu.Ama kabul etmemişlerdi.Ne can sıkıcı bir durum siz de hak verirsiniz.Ne yapacağım derken,rutin tetkiler çıktı.Bir de ne göreyim ? Potasyum 2.3 civarı.Niye potasyumu düşük bu adamın,anamnezi derinlestiriyorum.Son zamanlarda geçirdiğin bir hastalık ?İlaç?  Bulantı -kusma- ishal?Hasta olayın heyecanı ile ben hastanın heyecanı ile detaylı sormadigimdan

(hemen tetkiklere yonlendirmistim )

3 gündur ishali olduğunu öğreniyorum.Hımm. tamam olay anlaşılır gibi oldu.Hipopotasemi kas güçsüzlügü yaptığını biliyorum da paraplejik geleceğini acı ve heyecanlı bir tecrübe ile öğrenmiş oldum. Bu arada ure /kreatinin patolojik degerlerde degil.Saatte 1 amp (potasyumu 1 amp 0.1 yukseltir  ) verilecek ve idrar çıkışı takip edilecek şekilde sabah nobet devrinde tedavisi bittiginde tedavi sonunda hastanın devir ettiğim arkadaşımdan öğrendiğim kadarı ile yürüyerek gittiğini öğrenmiştim.

Hipopotasemi nin böyle bir klinikle gelebileceğini de hatırlatmakta fayda var.İshal kusma gibi hastalarda halsizlikin bir nedeni de hipopotasemi olabilir.Kontrol etmeli dostlar.Şimdi Eren hocanin vakayi da okuyunca cidden bir madde vs mi kullandi diye aklima gelmiyor değil.Bir senelik pratisyen hekim olarak adını koymak bile hastalığın yetiyor ki ozaman yetmisti.Günlerden cumartesi olmasa şimdiki aklım olsa dahiliye nefrolojiye sonrasında yönlendiririm. iyi çalışmalar

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu