Güncel Başlıklar
Ana Sayfa / Acil Servis / #00115# İleri yaşam desteğinde gözden kaçan küçük puntolar

#00115# İleri yaşam desteğinde gözden kaçan küçük puntolar

Acil serviste sıkça yaşlı ya da kemoterapi alan arrest hastanızın damar yolundan sf sorunsuz giderken ilk doz adrenalin sonrası damarın kullanılamaz olması hepimizin başına gelmiştir. Bu durumun temel sebebi ülkemizde adrenalin ampullerin 1:1000 lik formda olması ve doğrudan iv uygulamaya uygun olmamasıdır. 1mg lik adrenalin ampulu 10 cc’ye sulandırırsak 1/10000’lik formu elde etmiş oluruz. 3 dakikada bir bu şekilde puşe yaparak damar yolunun ani vasokonstrüksuyona uğrayarak ve puşeye bağlı yüksek basınçtan hasarlanmasını önleyebiliriz. Geniş bir damardan iv kanülasyonu olan genç hastalarda arrest esnasında hazırlaması pratik olmasa da ; tek damar yolunuzun olduğu, yaşlı veya kemoterapi alan damar yatağı bozuk hastalarda güvenli ikinci bir damar yolu açılana kadar adrenalini bu şekilde yapmak elinizdeki tek iv yolu korumamızı sağlayabilir. Ayrıca sık yapılan bir başka hata da nabız alamadigimiz hastada şoklanamayan bir ritm varlığında(asistoli,NEA) adrenalinin hemen yapılması gerekirken, ERC 2015’e göre şoklanabilir bir ritm saptadığınızda(VF,nabızsızVT) adrenalinin 3. şoktan sonra amiodarondan önce verilmesi önerilmektedir.

Dr.Yusuf KÖKSAL

Hakkında Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..

Buna Da Göz Atın

##00479# “Gözlerin konuştuğu dil her yerde aynıdır.”

  6 yaşında erkek çocuk ambulans ile acil servise geldi. Sağ gözünde ağrı ve hafif …

#00478#Wpw olgu

Dr.Hüseyin OFLAZ Wpw de 2 sorun::1. Sorun:::ilk ekg….Genç bayan hasta çarpıntı ve presenkop var. Anksiyete …

#00477#Myokard Enfarktüsü

Dr.Hüseyin OFLAZ Hasta 15 yıllık diyabet, sigara içiyor ve hipertansif. Akşam ani başlayan epigastrik ağrı …

Bu Uygulama Hayat Kurtaracak!

Hekimler Arası Tıbbi İletişim Platformu: HippocrApp

Hekimler arasında konsültasyon ve iletişimi sağlamak amacıyla ios, web, android ortamlarında geliştirilen, tıp ve diş hekimliği sektöründe hizmet veren tüm hekimlerin tıbbi iletişim sorunlarına çözüm olacağı öngörülen bir platform olarak hazırlanan HippocrApp ile ilgili Op.Dr.Fahri Yılmaz ile gerçekleştirmiş olduğumuz röportajı İçin TIKLAYIN