Doktor GözündenDr.Fatih CIRILSerbest Paylaşımlar

#00113# COUMADİN!!!

COUMADİN!!!

Yazana da yazılana da acilciye de zor bir ilaç. Takibi, kopmlikasyonu, hedef aralığı vs vs vs

Şimdilik coumadin(warfarin) kullanan hastalara yaklaşımla ilgili genel bilgilendirmeleri yapıp ilerleyen zamanlarda da daha derinlere ineceğiz inşallah.

Hepimiz bir şekilde coumadin kullanan hastalarla karşılaşacağız. Gerek aylık ınr takibini yaptırmaya tahlil için gelen hastalar olsun gerek kanama, hematom vs vs

İlk olarak bilmemiz gereken noktalar şunlar:

1)Tahlilde INR yüksekliğinin en sık sebebi örnekte heparin kalması
2)INR 4’ün üzerine çıktığında kanama riskinin artması
3)Coumadin kullanan hastalarda düşük veya yüksek enerjili olmasına bakılmaksızın, asemptomatik dahi olsa tüm kafa travmalarında BT çekilmeli.
4)Antikoagülasyonun hemorajik komplikasyonları :
İntrakranyal kanama
Gastrointestinal kanama
Hemartroz
Kompartman Sendromu
Hematüri
Hemotoraks
Hemoperikardiyum
Spinal epidural hematom – orta hat bel ağrısı olan hastada bu tanı özellikle akla getirilmelidir. Rektal tuşenin eşlik ettiği tam bir nörolojik muayene ile kauda equina sendromu ekarte edilmelidir.
Retroperitoneal kanama – batında çok az ya da hiç hassasiyet olmamasına rağmen devam eden yan, sırt ya da bel ağrısı olan hastalarda bu tanı akla gelmelidir.
Rektus kılıf hematomu

5)Coumadin’in ilaç etkileşimlerine çok açık olduğu unutulmamalı ilaç yazılırken ince elenip sık dokuma yapılmalı.
6)INR yüksekliğine müdahale gerekliliği ve bu müdahalenin ne hızla yapılacağını belirleyen faktörler şunlardır:
Hastanın neden antikoagüle edildiği
İstenen terapötik INR aralığı
Kanamaya eğilim yaratan lokal patoloji ya da sistemik hastalık olup olmadığı
Eğer kanama varsa yeri ve ciddiyeti
7)Yeteri kadar bilgili ve tecrübeli değilsek INR’ye müdahale ederken mutlaka ama mutlaka ilgili branşa danışmalıyız.
8)İlacı kullanan yakınımız varsa onlar başta olmak üzere tüm hastalarımıza doktor tavsiyesi olmadan asla ama asla coumadin’ini kesmemesi gerektiğini, SVO/MI geçirebileceğini anlatmalıyız.
9)Coumadin alırken omuz ağrısı başlayanlarda eklem içi kanama olabilir.ınr bakıp omuz BT gerekebilir
10)Coumadin yada YOAK(yeni nesil oral antikoagülan) alanlarda ani gelişen belirgin dispnede alveol içi kanama olabilir.INR bakıp pa ac ve toraks BT istenmeli.
11)Coumadin/yoak alanlarda 1-2 gündür olan açıklanamayan halsizlik ve karın ağrısında batın içi retroperiton kanama düşün.INR-BT istenmeli.
12)Elbette IM enjeksiyon bu hastalar için uygun değil, hastanın karşımıza 10 cm’lik ekimoz ve ciltaltı hematom ile gelmesini istemeyiz.

Müdahale edilmesi ve edilmemesi gereken INR değerleri aşağıdaki tabloda mevcut olup, bu paylaşımın büyük çoğunluğu acilci.net‘ten alınmıştır.

MUTLAKA AMA MUTLAKA INR’YE MÜDAHALE ETMEDEN ÖNCE İLGİLİ BRANŞLA GÖRÜŞÜLMELİ!!!

Dr.Fatih CIRIL 

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu