Doktor GözündenDr.Fatih CIRILSerbest Paylaşımlar

#00110# Anamnez ve Fizik Muayene-Yeni mezun

Mezun olurken ne kadar da idealisttin, her hastaya yeteri kadar vakit ayıracaktın.
Henüz 3 ay oldu nöbet tutmaya başlayalı ama idealist doktor yerini laboratuvar doktoruna bıraktı sanki?
Hasta geliyor, gelişigüzel muayene edip hemen rutin tetkiklerini istiyorsun laboratuvar sonucuna göre hareket ediyorsun artık değil mi?
Hasta sayısı çok fazla diyorsun.En yakın arkadaşın küçük bir ilçeye atandı sen merkeze atandım diye seviniyordun di mi? Büyük dağın büyük kışı olur bunu biliyordun ama?
evet evet doğru hastaların gerçekten çok fazla hatta bak şu anda konuşurken dahi 5 NOLU muayene kabinine bir hasta girdi.

D: geçmiş olsun ne şikayetiniz vardı?
H: Midem, midem çok kötü ağrıyor. (sağ üst kadranla birlikte epigastrik bölgesini tutuyor) Bulantı da var. Dün akşam başladı hala aynı devam ediyor.
D: uzanın şöyle muayene edeyim.

Muayeneye başladın. (ağrının olduğu yerin en uzağından hem de, laboratuvar doktoru oldun ama bunları da ihmal edecek kadar değil)

D: burada ağrı var mı? ya burada? şimdi var mı? şimdi?

sağ üst kadrana yaklaştın, yaklaştığın zaman dahi hasta yerinden zıplıyor. hastayı sakinleştirdin yavaş yava sağ üst kadranı muayene etmeye başladın.

O da ne?!! sağ üst kadranda hassasiyet defans rebound murphy her şey var. evet evet murphy hani şu genel cerrahi sözlü sorun hatırladın di mi?

laboratuvar sonucu gözünün önünde gibi artık?

D: tamamdır, şimdi şu tetkikleri isteyeceğiz. kan almaya geçebilirsiniz…

hastalar geliyor, bitmiyorlar, bitmeyecekler… farkına varmadın ama 2 saat geçmiş bile, hasta elinde tetkik sonuçları ile geldi. 5 nolu muayene kabinindeki.

tetkikler elinde. 1 dakika 1 dakika bu ne şimdi? CRP WBC bilirubin normal sınırlarda. Laboratuvar doktorumuz bu hastayı taburcu eder. Hadi etsene…

Yok bu sefer edemiyorsun çünkü muayene bulgun fazlasıyla var di mi? Bu sonuçlar ne böyle? İçin hiç rahat değil. Usg? Yok usg Yok.

Gözünü kararttın gönderdin hastayı tomografiye, hasta bu sefer tomografi raporuyla geldi.

”safra kesesi duvarı ödemli olup kalınlığı 4.5mm olarak ölçülmüştür. Safra kesesi hidropik olarak izlenmiştir. perikolesistik alanda minimal sıvı imajları izlenmektedir”

Ooooo gördün mü sayın laboratuvar doktorum. Sana boşuna dememişer değil mi? Anamnez ve fizik muayene çok önemli diye?

hasta artık genel cerrahi servisinde. Tebrikler, muayenene ve kliniğe güvendin. Laboratuvar hekimi olmadın, en azından bu seferlik!!!

Nöbet ertesi dinlendikten sonra da oturup kolesistitle ilgili bir şeyler de okudun herhalde di mi?

(epigastrik ağrıda öncelikle Akut koroner sendromu dışlamayı elbette unutmuyoruz)

Dr.Fatih CIRIL

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu