Doktor GözündenDr.M.Burak ÖLMEZSerbest Paylaşımlar

#00083# Derin Ven Trombozu Nezaman Akla Gelmeli ?

Whatsup soru ;Abi şöyle bir kaç sıkıntı var. Özellikle kan sulandırıcı kullanan hasta, takipli düzenli vs. bacağım ağrıyor diye geliyor. İnsanın içinden Allah korusun bi derin ven trombozu geçiyor. Ultrason?, onlara daha uzun yıllar var. Ne önerirsin?

CEVAP:O zaman biraz bacağı ağrıyan hasta(tromboz?)yaklaşımı (kendi yaklaşımımdır) yazalım.
Olgu danışılsın bana örnekle kalıcı olur
1.olgu danışma ;Abi 40 yaşında kadın ani başlayan baldır ağrısı olmuş.1 saattir ağriyormus ne yapalım ?
2.olgu danışma ; Abi 55 yaşında kadın hasta; .bilinen 6 senedir ht,3 senedir dm hastası (oral oad kullanıyor)ilaçları vs vs 1 saattir ani başlayan baldır ağrısı şikayeti ile geldi, önceden hiç olmamış.travma öyküsü yok. Muayene de sağ bacak soldan biraz daha şiş.Baldirin geniş yüzeyinde ağri tarifliyor.Elin sırtı ile muayene de biraz daha sıcak diğer bacağa göre.
Homans testi pozitif mi tam ayırt edemedim.Ne yapalım ?

Şimdi bu iki örneği neden verdim.Tıp dostlar çok basittir (sağlık ocağı zamanında yanında çalıştığım abimin lafıydı)siz kafanızda fazla büyütürseniz büyür arkadaşlar.:Şu klişe gibi gelen laf var ya cidden doğru;”Anamnez ve fizik muayene ile ön tanı (bazen tanıyı ) koyamadı isen tanı koyman tetkikle zor olur”.Birinci olgu da mesela bilinen hastalığı var mı ? Kullandığı ilaç var mı (oks vs ) bazen aile öyküsü sorgulamak lazım.Ne zaman olmuş (uzun bir seyahat sonrası mı ?) Yoksa durup dururken mi ? Hareketle artıyor mu ? Lokal mi genel bir ağrı mi? Travma öyküsü var mı ? Bunlar tabi ki hasta baka baka oluşacak şeyler ama bunları sorgulayıp 2-3 hadi olsun 4 ön tanıya düşürmezseniz; travma öyküsü olmayan hastaya grafi çekersiniz örneğin.He tabi patolojik fraktur olamaz mı ? olur ama onda lokalize ağrı olur bastı mi burası ağrıyor der.
Özetle anamnez ve fizik muayeneyi hastayı hızlı çevireceğim der kısa tutarsanız asıl zamanınızı siz harcayabilirsiniz farkında olmadan.
Kan sulandırıcı kullanan hasta örneğin kardiyak sıkıntı için (coumadin )mi yoksa koruyucu aspirin(antiagregan ) mi? önemli niçin ? Coumadin ı hızlı kesti ise rebound tromboz oluşturabilir.Bu ilacı kullandığını öğrendikten sonra demek ki sorulacak soru ve bakılacak tahlil inr ile ;”düzenli kullanıyor musun ?” Örneğin.Yukarıda tromboz bulguları ve altyapısı (tromboz 3 nedeni vardı TUS sorusu ; 1.hiperkoagulabilite 2.staz 3.endotel hasarı )hepiniz biliyorsunuz ama uygulamada aklınıza gelmiyor değil mi?Çünkü sadece ezber ile gidiyoruz.Endotelin 3 düşmanı ht,dm,hl var ve tedavi görüyorsa akla arter veya ven hastalığı gelecek öncelikli o zaman.Bu disseksiyon da olur, tromboz da.Anamnezde bilinen hastalık öyküsü bu yüzden önemli.Bilinen ht hastası, bilinç bozukluğu ile geldi.akla öncelikle svo (heriki side olur kanama (kontrolsüz ht ise ) tromboemboli (kardiyak hipertirofi aritmi nedenli )ilk ayırt edici muayene bu olmalı örneğin.Neyse anlatabilmişimdir umarım whatsup dan bu kadar oluyor keşke hasta baksak beraber o zaman kafada tam otururdu.😊 Şimdi 2 olguya da bakın ve altını çizerek bulmaca çözer gibi çözün hangisi daha kolay
Hasta danışırken de bu şekilde danışmaya kendinizi alıştırın dostlar

Hastada akut tromboz düşündü iseniz başlayacağınız ilaç tanıdan sonra coumadin olacak çoğunlukla..o yüzden tabiki her acilde her saat doppler usg yok yukarıda belli alt yapı (hiperkoagulabilite örneğin oks kullanımı, endotel hasarı ;ht,dm,hl sigara kullanımı )staz;uzun yolculuk vs ) var ise bunları yazarak en yakın yere sevk ederseniz hastayı sevk ettiğiniz yer de; “niye yollamış?” demez hele de tanı öngordugunuz gibi çıkarsa “helal olsun ” derler.En büyük mutluluk hastaya tanı koyup hızlı tedavi ettirebilmektir.İyi çalışmalar..

Burak Ölmez

Büyük Türk hakanı Atilla; "Atımın nalındaki bir çivi düşseydi, bu büyük ülke olmazdı!" demiş. "Ama nasıl olur?" demişler. "Bir çivi bir ülkeyi nasıl kurtarır?" Atilla cevap vermiş; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır" (teşbihte hata olmasın) bir "tüyo" bazen bir "hayat"kurtarabilir felsefesinde bir insan,bir hekim..
Başa dön tuşu